İçinde çocuk bulunmayan evde, bereket yoktur
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Dünya işlerinizi yolunuza koyunuz. Ve yarın ölecekmiş gibi de ahiretinize çalışınız.


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Bayram & Kandil Mesajları » BERAAT GECESİ


BERAAT GECESİ
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

 

               “16 Ağustos 2008 Cumartesi gündüzünü,


               Pazar gününe bağlayan gece, Beraat Gecesi’dir.”


 


                  Beraat Gecesi, bir yıllık yapılan söz ve davranışların muhasebe edilerek, olgun bir müslüman olma çabasının gösterildiği mağfiret ( af edilme ) ve kurtuluş gecesidir. Kadir Gecesi’nden sonra ikinci derecede kıymetli olan bu gece günahlardan arınmak, temize çıkmak, Allah’ü Teala’nın af ve rahmetine ulaşmaktır.


                  Beraat Gecesi’nin diğer bir boyutu ise bütün yaratıklar hakkında hüküm belirlendiği, kaza ve rızanın verildiği gecedir. Cenab’ı Allah müminlerin günahlarını sildiği ve suçlarını bağışladığı, bereketli, feyizli, verimli kılarak rahmete ulaştırdığı bir gecedir.


                  Alemlere rahmet olarak gönderilen, örnek modelimiz, liderimiz, uğruna her şeyimizi feda edebileceğimiz, şefaatçimiz Hz. Muhammed (sav)’e kulak verelim. “Şaban Ay’ının yarısına ( Beraat Gecesi ) gelince; Gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der. “Benden af dileyen yok mu? onu af edeyim. rızık isteyen yok mu? ona rızık vereyim. Şifa dileyen yok mu? ona şifa vereyim.”


 


                  BERAAT GECESİ’NDE,  NELER YAPABİLİRİZ ?


                 1) - Hazırlık ve karşılama; ( 16 Ağustos 2008, Cumartesi )


(*)- Beraat Gecesini oruç tutarak karşılamak. ( varsa kaza orucumuz, adak orucumuz, yoksa nafile orucu niyeti ile oruç tutmak. )


(*)- Tanıdıklarımıza telefon, sms mesajı, e-mail ile tebrik edip, onların hayır ve dualarını almaya çabalamak. ( Başkasının duası bizim için daha kıymetlidir, bize göre ise o kişi günahsız bir ağız sahibidir. )


(*)- Ev halkının Beraat Gecesi’ne dikkatlerini çekmek ve onları motive etmek.  Örneğin; özel tatlı hazırlamak veya tatlı satın almak, aile bireylerine ödül vermek, evde kokulu tütsü yakmak veya oda parfümü kullanmak ile benzeri şeyler olabilir. 


 


                 2) - Akşam ezanı ile yatsı ezanı arasında


(*)- Evvabin namazı kılmak, (en az iki, en fazla oniki rekat olmak üzere ikişer, ikişer kılınan nafile namaz.)


(*)- Yasin’i Şerif okumak. İyi kul olma, hayırlı uzun ömür, kaza ve belalardan emin olma, hayırlı rızık gibi niyetlerimiz için okunabilir. Kur’an’ı Kerim okumasını bilmeyenler dinleyici olarak katılabilir ve ayni düşünceyi paylaşabilirler.


(*)- Dualar etmek. Uzak diyardaki müminlerden başlayarak, hısım ve akrabalardan, komşu ve iş arkadaşlarımıza ve en son da kendimize dua etmek. ( uzaktan, yakına doğru ) Duamızın başında ortasında ve sonunda Peygambere salavat’ı şerife getirmek.


 


                  3) - Yatsı ezanından, güneş doğuncaya kadar


(*)- Cenab’ı Allah ile konuşmak. Hafifce kulağın duyacağı şekilde Kur’an’ı Kerim okumak. Böylece her harfine on sevap kazanmak. Abdestli olarak, güzel bir koku sürünüp, seccadenin üzerinde, kıbleye yönelik, sakin bir ortamı tercih etmek.


(*)- Ölümü hatırlamak. ( Tefekkürü mevt ile meditasyon ve terapi yapmak) Kendimizin ölüm anını, evimizdekilerin tepkilerini, cenaze namazımızı, toprağa verilişimizi, meleklerin sorgulamasını düşünmek. ( Ölmeden önce, ölünüz. Hadis’i Şerif’i gereği ) 


(*)- Kapsamlı bir şekilde murakabede bulunmak, yaşantımızı tefekkür etmek, kulluğumuzu gözden geçirmek, özeleştirimizi yapmak, nefsimizle yüzleşmek. ( Bir saatlik tefekkür, “düşünmek” bin yıllık nafile ibadete denktir. Hadis’i Şerif )


(*)- Allah’ı (cc) zikretmek. Lafza’i celal’ı ( Allah ), Kelime’i tevhid’i ( La ilahe illallah ), istiğfarı ( Estağfirullah el azim ) en az yüzer defa söylemek. Ayrıca; Sübhanallah, Elhamdülillah, Allahüekber gibi tesbihlere de devam etmek.


(*)- Birikmiş kaza namazımızı kılmak. Ayrıca, önemli dünyevi ihtiyaçlarımız varsa iki rekatlik hacet ( istek ) namazı kılarak ardından Allah’ü Teala’dan istemek


(*)- Tevbe ve istiğfarda bulunmak, istiğfarın peşisıra hemen dua etmek. Manevi kirlerimizi hatırlayıp gözyaşı dökerek, günahlarımızı eritmeye çalışmak.


(*)- Abdestli, yüzümüz kıbleye doğru, başımız sağ avucumuz üstünde yatmak. ( Buna kabir yatışı da denir ) Ardından, Ayet’el Kürsi, Kafirun, İhlas, Felak ve Nas surelerini her birine Besmele’i şerif ile okumak ise sünneti seniyedendir.


(*)- Mutlaka bir miktar uyuyup uyandıktan sonra, gece yarısı kalkıp en az iki veya oniki rekat gece namazı ( Teheccüd namazı ) kılmak.


 


                  4) - Beraat Gecesi’nin Gündüzü; (17 Ağustos 2007 Pazar günü)


(*) Gündüzü oruç tutmak, “Kameri günlerde ( Ay sistemi ) gece önce, gündüz sonra gelir. Gece vakti, akşam ezanı ile başlar.” ( Cuma, Cumartesi ve Pazar günü “tek gün” olarak oruç tutmaktan kaçınmak, orucu en az iki güne tamamlamak daha iyidir.)


(*) İşrak namazı kılmak,  Güneşin doğuş saatinden kırkbeş dakika sonra kılınan iki rekat namazdır. Nafile ibadetler Allah (cc)’a yaklaştıran birer vesiledir.


(*) Kuşluk namazı kılmak. Saat:09.30 – 10.30 civarında kılınan iki rekat namazdır.


(*) Fakire, öksüze ve yetime yardım etmek, sadaka dağıtmak, ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara en azından moral vererek, başını okşamaktır.


(*) Beden ve ruh hastanesinde hasta ziyareti veya tanıdığımız bir hastanın evine giderek, onların hayır dualarını almak. Hastanın duası almak, makbul dualardandır.


(*) Hısım ve akrabaları (sıla’i rahim) bilhassa anne ve babayı ziyaret etmek ve hayır dualarını almak. Anne ve babanın evladına duası, Peygamberin ümmetine duası gibidir.


(*) Ahiret’in hatırlanması, ahde vefa ile ünsiyetin devamlılığın sağlanması için, mezarlık ve kabir ziyareti yapmak. Peygamberimiz (sav) uhud şehitlerini ziyaret eder ve konuşurdu.


(*) Salih kişileri, Allah dostlarını ve gönül sultanlarını, ( veliyullah ) ziyaret ederek, onların muhabbetlerini üzerine celbetmek.


                   Ne mutlu tercihini bu şekilde doğru yapabilenlere, Ne mutlu özgürlüğe kanat açarak beraatini alabilenlere. Elbette, yukarıdakilerin hepsini birden belki yapamayız ama ihlaslı bulunduğumuz kısa bir an, Cenab’ı Allah’ın rızasını kazanmaya yetebilir. Çünkü; Allah’ü Teala’nın rızası gizlidir, nerede olduğu ve zamanı da bilinemez.


                  Hamd olsun, Alemlerin Rabb’ı olan Cenab’ı Allah’a…


 


                     TEBRİK ve DUA :


                       Beraat Gecesi’nin Adana’mıza, Bölgemize, Ülkemize, İslam Alemi’ne ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Allah’ü Teala’dan niyaz ederiz…


                       İnşallah, idrak edeceğimiz Beraat Gecesi’nde bizlerin daha bir bilinçlenmesine, beynimiz ve kalbimizin arınmasına, güzel ahlakımızın davranışlarımıza yansımasına, helalinden bol rızıklar elde etmemize, sıkıntılarımızın hafiflemesine vesile olması ümidiyle…


   


 Mehmet Ali BİÇER

nureddinbayram

16 Ağustos 2008 Cumartesi
13:32:27
 teşekkür ederiz allah(c.c) razı olsun kardeşim allah bugün kandil şimdiye neyse kandilin mübarek olsun


MEDİNE

08 Ağustos 2008 Cuma
21:53:31
 allah razı olsun o günü sabırsızlıkla bekliyoruz


sinepüryan

08 Ağustos 2008 Cuma
8:40:55
 Allah razı olsun kardeşim,şimdiden o gunü gorebilirsek neler yapıcamızı planlamamız ve hazırlanmamız gerekiyor,Allah (c.c) razı olsun

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 07.08.2008 23:48:46
Kaynak : islammedya.com
Yazıyı Ekleyen : abdulhamid
 Bu  yazı Bugün 2 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 3733 kez okundu.
abdulhamid bugüne kadar toplam 2 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir

umre ve cuma namazı

İslam'da Recm Gibi İnsanlık Dışı Vahşet Yoktur!


Bugün Hiç Okunmadılar..

İSLAMI YAŞAMAYAN GENÇLİĞE!

Sevgi Sözleri

DUA ORDUSU

PEYGAMBER EFENDiMiZIN BUYURDUKLARI

İsanbul hakkında kısa bilgi


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
duygu , nureddinbayram , parola27 , blacklion_107 , asfalt_kovboyu , tuum , ayferkanw , SEVGİEKİZLER , yaren yaman ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

TemizliksorucevapLEBBEYKCUMA GÜNÜNamaz nasil kilinir?mucizelerisimgeylanivah insanlık vahsana hayran

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   rositav
   elifimbenim
   biriciksu
   kangal
   firat

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.