Kim günah işleyip de tövbe eden kimseyi, işlediği o günahtan dolayı kınarsa, kendisi o günahı işlemeden ölmez
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Himmet yönüyle insanların en yücesi hem dünya hem de ahiret işine himmet gösteren mü'mindir.


Sitemizi destekleyin
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Mektuplar » Barış Manço hayatı,biyografisi


Barış Manço hayatı,biyografisi
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

barış manco hayatı:


Mehmet’in İstanbul’u alması ile birlikte Rumeli' ye göç etmiş ve Selanik’e yerleşmiştir. Birinci Dünya Savaşı' na kadar Selanik’te yaşayan Mançozade ailesi, savaşın hayat koşullarını güçleştirmesi nedeniyle tekrar İstanbul’a göç etmiştir.

Mançozadelerden Mehmet Abdi Bey İstanbul’da bir konağa yerleşmiş ve arkadaşının kız kardeşi olan Nimet Hanım' la evlenmiştir. Yıllar sonra Nimet Hanım Barış Manço' nun "Gülpembe" şarkısının ilham kaynağı olacaktır.

Cumhuriyet devrimlerini yaşayan aile soyadı kanunu ile birlikte Mançozade olan aile, adlarını değiştirerek Manço soyadını alırlar.

Abdi Bey ile Nimet Hanım' ın oğlu Hakkı Bey, Rikkat Uyanık ile evlenir. Hakkı Bey ile Rikkat Hanım' ın ikinci çocuğu 2 Ocak 1943 yılında doğan Mehmet Barış Manço dur. Barış Manço, Oktay Manço, Savaş Manço ve inci Manço ile birlikte 4 kardeştirler. 2. Dünya Savaşı' nın sonlarında doğan Barış Manço, ailesinin savaşın bitmesine duyduğu özlem nedeniyle "Barış" ismini seçtiklerini söylemektedir. Minik Barış Plajda Döneminin Türk Sanat Müziği sanatçısı olan Rikkat Hanımla Hakkı Bey Barış 3 yaşındayken ayrılır. Babasının yanında büyüyen Barış Manço' nun çocukluğu Kadıköy' de geçmiştir. İlkokulu Gazi Mustafa Kemal ilkokulu' nda tamamlamış, daha sonra Galatasaray Lisesi' ne devam etmiştir. 10. sınıftayken babasını kaybeden Barış Manço, Galatasaray Lisesi' nden ayrılarak şişli Terakki Lisesi' ne gitmiş ve oradan mezun olmuştur. Aileden gelen yetenekle 2 yaşından itibaren şarkı söylemeye ve ortaokul 2. sınıf öğrencisiyken de amatör olarak müzikle uğraşmaya başlamıştır. Liseyi bitirince 20 Eylül 1963 yılında önce Paris' e oradan da Belçika' ya ağabeyi Savaş Manço' nun yanına gider. Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi' nde resim, grafik ve iç mimari okur. Lisede çok başarılı olmayan, hatta müzik ve coğrafyadan ikmale kalan Barış Manço, bu okuldan çok iyi derece ile okul birincisi olarak mezun olmuştur. Galatasaray Lisesi' nde başlayan müzik hayatını, Belçika' da da devam ettirir. 1970 yıllarında yurda döndüğünde, Dağlar Dağlar şarkısını yapar. Leonardo Da Manço Bu şarkı onun hayatında bir dönüm noktası oldu.


Aynı yıllarda görüntüsü değişmekte, müziği ve kıyafetleri ile bir ekol oluşturmaktadır. Barış Manço insan ilişkileri konusunda çok iyidir. Bağlantı kuramayacağı hiçbir canlı yok denebilir. Zaten daha sonraki yıllarda yapılan bir röportajda " Kendimi, toplumla diyalog kuran bir iletişim aracı olarak görüyorum" der. 1971 yılında askerlik yılları başlar. Askerdeki ilk ayları bir hayli tartışmalı geçti. Aniden askere alınması bir yana, diploması olmasına karşın üniversite mezunu olarak kabul edilmemesi ve saçlarının kesilmesi gibi durumlarla karşılaştı. Askerliğini Polatlı' da Topçu Asteğmen olarak yaptı. Askerliğin son ayları ise güzel dostluklar ve askeriyede bir dizi konserlerle üretken bir hale dönüştü. Askerlikten sonra bir ara yine Belçika günleri araya girdi. Barış Manço, sıra dışı kıyafetleri, takıları, enteresan el hareketleri ve ilginç klipleri ile bizleri şaşırtmaya devam etti. Sanatçının görevinin biraz da şaşırtıcı şeyler yapmak olduğuna inanmıştı. Yıllar geçtikçe bu davranış ve biçimlerin onun özgün kişiliği olduğunu daha iyi anlayacaktık. 18 Temmuz 1978' de Kadıköy Evlendirme Dairesi' nde Lale Manço ile evlendi. Bu evliliği, Lale Manço 1998 yılında yapılan bir röportajda " Barış içinde 23 yıl" diye tanımlıyor.

Evdeki birliktelikleri, iş hayatında da devam eder, Lale Manço, televizyon programlarına yönetmen ve yapımcı olarak imzasını atar. Bu beraberliğe 19 Mayıs 1981 yılında oğulları Doğukan Hazar, 24 Temmuz 1984 yılında Batıkan Zorbey katılır. Dünya çocuklarının Barış abisi, kendi çocuklarıyla da iyi arkadaş olduğunu söyler. Yoğun iş programı çocuklarını ihmal etmesine asla neden olmamıştır. Barış Manço' ya göre Türkiye’nin konumunun kesin bir sınırlaması yoktur. Türkiye, doğudan bakıldığı zaman batıda, batıdan bakıldığı zaman da doğudadır. Bu konudaki duygularını, Japonya konserinde 20.000 Japon' un Türk bayrağı çıkarıp sallamasından, televizyon başındaki 60 milyon insan gibi heyecanlanması ve gurur duyması ile ifade ediyor.

 

Barış Manço yabancı ülkelerdeki çalışmaları için yaptığı değerlendirmede "Japonlar beni sahiplendiler, milyonlarca Japon konserlerime geliyor, CD' lerimi alıyor. Japonlar bende doğru bir şeyler buluyor. Şarkılarımı didik didik inceliyorlar, onlardan konferanslar hazırlayıp televizyon programları yapıyorlar. Türkiye’de bunun onda biri yapılmadı. Belçika' da ise, onların ülkelerini tanıttığım için Liege Prensliği Onur ödülü verdiler. Törene limuzin ve dört eskort ile gittik. Belçika' nın en büyük gazetesi birinci sayfasının yarısını bize ayırdı. Türkiye’de 40 yıllık sanat hayatımda ilk sayfaya çıkamadım" gibi serzenişlerde bulundu. Ne yazık ki yıllar sonra ilk sayfada bulunma nedeninin "ölüm" olması çok hüzünlü idi. önemli olmaktan çok değerli olmayı tercih ettiğini söyleyen Barış Manço, duygusallığı seçtiği bir yaşam biçimi olduğunu vurgularken, kendi deyimiyle Kuzey Kutbu' nu da asla kaybetmediğini sözlerine ekliyor. Rus romantikleriklerinden, Korsakof, Musolski ve Çaykovski' den etkilenerek, evinin dekorasyonunda romantik çağı, 19. yüzyıl sonu - 20. yüzyılın başını yansıtan tarzı tercih etmişti. Türkiye’deki en uzun ve başarılı televizyon programlarını yaptı. 200' ün üstünde şarkısı ona 12 altın, platin albüm/kaset ödülü kazandırdı.

 

Şarkılarının bir bölümü Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve Felemenkçeye çevrildi. Her ülkede şarkıları çok sevildi. Kongo' daki 12–13 bin kişinin katıldığı konserde "Domates Biber Patlıcan" ı söylerken, Kongoluların koro halinde şarkıya eşlik etmeleri, bize müziğin evrenselliğini bir kez daha gösterir. Bu konuya başka bir örnek de mısır' da yaşanır. Barış Manço, mısır Televizyonunda canlı yayında Dağlar Dağları Arapça söyler, bu programın sonunda mısırlıların sokağa dökülmesiyle program defalarca tekrarlanır. En büyük arzusunun ansiklopedilerde yer almak olduğunu söyleyen ve Barış Manço müzesi kurmak isteyen Manço, " 20. yüzyılda yaşamış, o yüzyıla damgasını vurmaya çalışan bir türküm, 20. yüzyılın Türk Müziğini yapıyorum" demektedir. Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödüller alan Barış Manço, 1991 yılında devlet sanatçısı unvanı, yine aynı yıl Hacettepe üniversitesi Onursal Doktora unvanı, Uluslararası Teknoloji ödülü, Japonya; Uluslararası kültür ve Barış ödülü, Belçika Krallığı; Leopold II şövalyesi Nişanı, Fransız kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat şövalyesi Nişanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı; Türkmen Vatandaşlığı ödülleri kazanmıştır.

Müzik hayatı..KRONOLOJİ::

1943
İstanbul Zeynep Kamil Hastanesi' nde doğdu. 1958 15 yaşındayken, "Kafadarlar" adlı ilk müzik grubunu kurdu. 1960 İkinci müzik grubu olan "Harmoniler"i kurdu. 1962 İlk 45' liğini çıkardı. 1963 Desen ve grafik sanatları eğitimi almak için Belçika' ya gitti. 1964 Fransa' da üç şarkılık sansasyonel bir 45' lik plak çıkardı. 1966 Paris' te iki yeni 45' lik plak daha çıkardı. 1969 Türkiye' ye döndü ve Mazhar Alanson - Fuat Güner ile birlikte "Kaygısızlar" grubunu kurdu. 1970 "Dağlar Dağlar" adlı şarkının sözlerini yazdı. 1971 Amasya' da askerlik yılları başladı. 1972 "Kurtalan Ekspres"grubunu kurdu. 1975 "Baba Bizi Eversene" adlı ilk ve tek sinema filmini çekti. 1976 Belçika' da Kurtalan Ekspres ile birlikte "Nick The Chopper" adlı albümünü çıkardı. Bu albüm tüm Avrupa' da büyük yankı uyandırdı.


1979 Yılın Erkek Sanatçısı, Yılın Bestecisi, Yılın Grubu ödüllerini aldı. 1981 "Sözüm Meclisten Dışarı" adlı albümün çıkması ile birlikte Barış Manço bir tutku haline geldi. 1983 Yılın en iyi pop müziği sanatçısı seçildi. Aynı yıl, "Kazma" adlı şarkısıyla Eurovision' a katıldı ve elendi. 1984 Türkiye' de, Belçika' nın reklamını yaptığı için müzik elçisi seçildi. 1988 30.Sanat Yılını, "Ful Aksesuar ' 88 Manço Sahibinden İhtiyaçtan" adlı albümüyle kutladı. Ayrıca, 7' den 77' ye adlı efsane tv programı yayın hayatına başladı. 1989 TRT tarafından yılın en başarılı pop müzik sanatçısı seçildi. 1990 "Darısı Başınıza" adlı albümü ile birlikte, başarılarının doruk noktasına ulaştı. 1991 Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Ünvanı' na layık görüldü. 1996 Japonya' da büyük bir konser vererek, "Live In Japan" adlı albümünü çıkardı. 1998 Aralık 1998' de 7' den 77' ye programının 378. bölümünü çekerek, Türk Televizyon tarihinde bir rekora imza attı. Bu, efsane tv programının son bölümüydü. 1999 "Mançoloji" albümünün çalışmalarına başladı. Ancak, "Ömrümün Sonbaharında" şarkısında dediği gibi, son şarkısını tamamlayamadan hayata veda etti.

Barış Manço, hayatında yapabileceği her türlü işe el atmış, ve bunlarda da başarılı olmuştur. İşte bunlardan birisi de, onun televizyonculuğudur...

 
  Sevgili Barış Manço seven dostlarımız,
Sitemizi en çok ziyaret eden siz Barış sever dostlarımızı her ay süprizler bekliyor.

Bu ayki ilk süpriz en çok ziyaret eden Barış sever dostumuz Dernek Yönetim kurulu ile söyleşi kazanacak...

Barış Manço' nun hiç bilmediği yanlarını öğrenip ,piyasada olmayan sadece Gn.Bşk Sn.Serkan HACIÖMEROĞLU' nda olan "Barış Manço-UĞURUMSUN" şarkısını dinleyecek,cd sini alacak...


"herkes başımıza sağolsun"

nureddinbayram

15 Mart 2009 Pazar
21:50:36
 yazın seni bekliyoruz.


nureddinbayram

15 Mart 2009 Pazar
21:26:17
 teşekkür ederim
sağolun hemen yazarım paylaşım için allah rahmet etsin aeo aro


güneş gözlüm

15 Mart 2009 Pazar
21:22:8
 s.a kardeş sağolun barış abi kim sevmiyorki allah rahmet etsin payalaşımınız için sağolun ...aro


canfeda

22 Ekim 2008 Çarşamba
20:22:10
 Slm Kardes bizler ALLAH icin Her Müslümani Seviyoruz..!!
Rahmetli;Din Kardesimiz,Barismancoyu Rahmetle aniyoruz..
Bizlere ne hediyesi kazandiracksiniz..???
YOKSA SIZLERDE BAZILARI GIBI CENNETMI VAAD EDIYORSNUZ..??
Bizlere ALLAH Katinda verilecek ön gzel hediye CENNET ve affindan baska ne olablir..
Neyse Dervisin Fikri neyse Zikri öyle dir..
Duaile..

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 22.10.2008 14:38:13
Yazıyı Ekleyen : nureddinbayram
 Bu  yazı Bugün 2 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 11734 kez okundu.
nureddinbayram bugüne kadar toplam 1415 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

DoStLuK iLe iLgİlİ

İslam'da Fetih Savaşı Yoktur, Savunma Savaşı Vardır


Bugün Hiç Okunmadılar..

NEFSİMDEN BÜYÜK DÜŞMANIN YOKTUR

PENCERE HİKAYESİ‏

Cennet ucuz değil cehennem dahi luzümsuz değil

DELİ HAFIZ

amellerden sonra yapılacak muhâsebedir.


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
fundaunlu1976 , emon , abc111 , K.LEVENT , artis_damat , SeRÇeM , emsalsiz_50@h , martı , enes75 , tatlı cadı , Kosova ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

illallahradyoyararcenab-isomuncu babadavetiyeHELAL-HARAMayetel kursiBESMELEfil

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   güller
   mrs. dedektif
   fumut
   ebu katade
   gamzeee

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.