Dünya işlerinizi yolunuza koyunuz. Ve yarın ölecekmiş gibi de ahiretinize çalışınız.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka dağıtmak vehayır yapmak istediğinde, hemen yap(geciktirme)


Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » İlmihal Bilgileri » Avlanmak günahmıdır avcılık günahmı..


Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Allahü teâlâ, insanlar için çeşitli hayvanlar yaratmıştır. Bıldırcın, tavşan, balık gibi hayvanların etinden; sansar, porsuk, tilki gibi hayvanların postundan; geyiklerin derisinden; tıpta ve ıtriyatta kullanılmak üzere misk ceylanlarının miskinden; deniz hayvanlarının incisinden, mercanından; filin dişinden istifade etmek için avlamak; kurt, domuz, yılan, fare gibi hayvanları da zararlarını önlemek için, işkence etmeden, mesela yakmadan, suda boğmadan öldürmek caizdir.

Avcılık yaparken başkalarının mahsullerine zarar vermemelidir. Maalesef, (Zevk için balık tutmayı ve avcılık yapmayı, ince ruhlu müslümanlara hiç yakıştırmam. Kendilerine daha normal ve meşru eğlenceler bulsunlar) diyen yazarlar türemiştir. Ticaret için olmasa da, sırf balık yiyebilmek için balık tutmak haram veya mekruh değildir. Caizdir. Hatta balık yemeye hiç ihtiyacı olmasa bile, sırf üzerindeki stresi atmak için balık avlayıp, tuttuğu balıkları muhtaçlara vermek de caizdir.

Cenab-ı Hak, Kur’an-ı kerimde balık avlamayı helal kılmış, (Deniz avı yapmak ve onu yemek helal kılındı) buyurmuştur.
(Maide 96)

Allahü teâlânın helal kıldığı avcılığı gayri meşru iş gibi göstermek yanlıştır.

Vahşi hayvanları avlamak, mubah bir kazanç yolu ise de, ticaret, ziraat, sanat gibi diğer kazanç yolları bundan daha efdaldir. Sırf eğlence için avcılık hoş değildir. Kalbe sıkıntı verir, hayvanlara karşı şefkat duygularını köreltir, merhamet duygusunu azaltır.

Fakat avcılığa, hayvan kesmeye haram veya gayri meşru iş demek caiz değildir. Kasap da hayvanları kesmektedir. Kasabın yaptığı işe vicdansızlık denir mi? Avlanırken, hayvan öldürürken, hayvanlara işkence edilmiyorsa, dinimizin bildirdiği hudutlara riayet ediliyorsa mesele yok demektir.

Avcılık; tüfekle, tuzak kurmakla yapıldığı gibi, talim görmüş köpek, tazı, şahin, atmaca, doğan gibi hayvanlarla da yapılır. Talim görmemiş hayvanlarla avcılık yapılmaz.

Yani hayvanın, avı kendisi için değil, sahibi için avlaması lazımdır. Bir hayvanın talim görmüş olduğu, peş peşe üç defa tuttuğu avı yemeden sahibine getirmesinden anlaşılır. Atmaca, şahin gibi tırnaklı kuşların ise, bırakıldıktan sonra, çağrıldığı vakit uçup gelmelerinden anlaşılır. Bir köpek avladığı hayvanı yese veya bir atmaca çağırıldığı halde gelmese, böyle hayvanların avladığı hayvan yenmez.

Avın yenebilmesi için şunlara riayet lazımdır:
1- Av; keklik, tavşan gibi eti yenen hayvan olmalıdır.

2-
Avcı, müslüman veya ehl-i kitap olmalı, ava silah atarken veya talim görmüş hayvanı ava gönderirken Besmele çekmelidir! Besmele unutulursa mahzuru olmaz. Kasden terk edilirse avın eti yenmez. Kitapsız kâfirlerin, mürtedlerin kestiği, avladığı hayvanı yemek ise haramdır.

3-
Av, aldığı yaradan ölmelidir. Ölmeden ele geçirilirse besmeleyle kesilmesi lazım olur.

4-
Avcı, hemen koşup gitmeli, yara alan av hayvanını hemen boğazlamalıdır! Gidene kadar ölürse mahzuru olmaz, yani eti yenir. Av, gözden kaybolduktan sonra başka uzak bir yerde ölü olarak bulunursa eti yenmez. Çünkü başka bir sebeple ölmüş olabilir. Mesela yüksekten düşerek veya bir ağaca çarpıp ölebilir. İlk aldığı yara derin ise, kan akmışsa yenir.

5-
Yara alan bir avı, başka birisine ait talim görmüş bir hayvan tutup öldürürse yenmez. Kendi hayvanı öldürmüş olmalıdır.

6-
Talim görmüş bir köpek, tuttuğu avın etinden yerse, o avı yemek caiz olmaz. Fakat şahin gibi bir kuş yakaladığı avın etinden yerse mahzuru olmaz. Çağırılınca gelen avcı kuşun tuttuğu av yenir. Avını köpek dişi ile veya pençesi ile yakalayan hayvanın eti yenmez.

7-
Av tutanın olur. Bir kimse, bir avı vurup düşürdükten sonra, av kalkıp kaçarken, başkası yakalarsa, av yakalayanın olur.

8-
Kara ve su kaplumbağası ile istiridye ve midye gibi deniz haşaratı yenmez.

9-
Balık suretinde olmayan deniz hayvanları yenmez. Su içinde kendiliğinden ölüp, karnı üst tarafta bulunan balık yenmez. Ağ ile, saçma ile, ilaç ile, sarsıntı ile, buz arasında sıkışarak ölen balık yenir.

10-
Besmelesiz tutulan veya kâfirlerin, avladığı balıkları yemek helaldir. Fakat avladıkları diğer hayvanları yemek ise haramdır. Hanefi mezhebinde, domuzdan başka her hayvan ölünce kılı, kemiği, siniri ve dişi temiz olur. Leşin derisi, necis olmayan madde ile dabağlanınca temiz olur. Necis madde ile dabağlanınca, üç kere yıkayıp sıktıktan sonra temiz olur. Domuz ve yılan derisi hiçbir zaman temiz olmaz. Bunlarla yapılan cüzdan, kemer, çanta, elbise ile namaz kılmamalıdır! Domuz ve yılan hariç, eti yenmeyen hayvan, dine uygun kesilince veya avlanınca yalnız derisi temiz olur. Böyle öldürülmüş bir hayvanın postu üzerinde namaz kılmak caiz olur.


Hiçbir hayvana eziyet, işkence etmek, suda boğarak veya ateşte yakarak öldürmek caiz değildir. Hayvana işkence etmek, gayri müslim vatandaşa işkence etmekten daha büyük günahtır. Gayri müslim vatandaşa eziyet etmek de müslümana eziyet etmekten daha büyük günahtır. (Dürr-ül muhtar)

Maksatsız olarak bir hayvanı öldürmek caiz değildir. Ahirette (Onu niçin öldürdün?) diye sorguya çekilecektir. Hayvanları birbiri ile dövüştürmek de caiz değildir. Hayvanların hakkına riayet etmeli, onlara acımalıdır. Hadis-i şerifte, (Merhamet et ki, merhamet olunasın!) buyuruldu. (Şir’a)

Zararlı hayvanları öldürmek caiz olduğu gibi, sansar, porsuk gibi hayvanları derisi ve kürkü için, geyik, ceylan gibi hayvanları eti için öldürmek de caizdir. Domuz hariç, eti yenmeyen çeşitli hayvanları para karşılığı gayri müslimlere ihraç etmek de caizdir.
(Şerh-i Nikaye)

Zararsız hayvanları öldürmek caiz değildir. Zararlıları da eziyetsiz öldürmek caizdir. (Berika)

Av hayvanını, mesela tavşanı uyurken değil de, uyandırıp kaçarken vurmalı deniyor. Uyurken vurmakta caizdir . 

sterzi78

29 Ağustos 2011 Pazartesi
14:16:26
 Mahmut Alan kardeş Yorum yapmayı bilimiyorsun saçmalıyorsun. Hatta yoruma da gerek yok. iyi oku ve iyi anla.
Hiçbir hayvana eziyet, işkence etmek, suda boğarak veya ateşte yakarak öldürmek caiz değildir. Hayvana işkence etmek, gayri müslim vatandaşa işkence etmekten daha büyük günahtır. Gayri müslim vatandaşa eziyet etmek de müslümana eziyet etmekten daha büyük günahtır. (Dürr-ül muhtar)
"Gayri müslime eziyet etmek de müslümana eziyet etmekten daha büyük günahtır" bölümünü ya okumadın ya da anlamak istemiyorsun. Lütfen saçma yorumlar yapmayın da biraz kitap okuyun İnsanlığa hakaret anlıyorsan senin anlayış yeteeğinde büyük sorunlar var.
Sana tavsiyen "OKU" - (İKRA)


halil

20 Ocak 2010 Çarşamba
9:26:11
 orada dikkat ettiyseniz bir üstünlük alçaklık olayı yok zaten cümlenin tamamını okumadan yorum yapmak olmaz bakın cümlenin sonunda da diyorki gayrimüslime eziyet etmekse müslümana eziyet etmekten daha çok günahtır. iyice anlayalım bunu


th3m4mi

19 Ocak 2010 Salı
13:44:19
 şimdi o konuda bir yanlısın var kardeşim,yaradılanların en üstünü muhakkakki insan oğludur. içlerindeki nefis duygularından dolayı eger bir insan müslüman olup nefsine uymazsa o insan bütün yaratılanların en üstünüdür. eger o insan kafir olurda iman etmezse yaradılanların en aşyagı seviyesindedir. hatta hayvandan bile aşyagıdır, sonucta ALLAH cc. hayvanı bir sebebten yaratmıs ALLAH'IN istediklerini yapmaktadır. kafir insan öle değildir ALLAH emir vermiş onlar karşı gelmiştir hayvan ALLAH'IN emirlerini yerine getiriyor ama kafir getirmiyor sence üstün olan kimdir.. konuyu arastırmanı isterim kardeşim saygılarımla...


engin

14 Ocak 2010 Perşembe
17:48:19
 şimdi,balık suretinde olmayan hayvan yenmez 9. madde. çok kapalı.denizde milyonlarca hayvan var.dil balığı kalkan balığı,harbiden tenekeye benziyor yani balık sureti neresindeki.istiridyenin incisinden faydalandık gerisini atıcakmıyız uygun olmaz.ben aslında avcılık için baktım ama 9. madde biraz kafamı karıştırdı. merak edenler için söyleyeyim.ilmihalde bakınca şöyle yazıyor.kanı akmayan deniz hayvanları diyor...heee nasıl yani.. islam dini mükemmeldir.hiç boşluk yoktur.herşeyin mantığı ve net açıklaması var.bu hayvanlarıda yazmış.istakoz-midye-istiridye-ahtapot-yengeç-deniz atı-karides ve birçoğu gerçekten kanı akmayan hayvanlar bunlar yenmiyormuş.çok güzel ve net teşekkürler Allah a emanet...


MAHMUT ALAN

(Eski Mesaj)
  Galiba metni yanlış okumuşum. )))


MAHMUT ALAN

(Eski Mesaj)
  Ne bu saçmalık? Şu lafa bakar mısınız? ' Hayvana işkence etmek, gayri müslim vatandaşa işkence etmekten daha büyük günahtır.' Soralım o zaman: Hayvanlara işkence etmek, müslümana işkence etmekten daha büyük günah mıdır? Cevap hayır. Öyleyse nasıl oluyor da, bir hayvana işkence etmek, sırf gayri müslim olduğu için bir insana işkence etmekten daha büyük bir günah oluyor. Hayvanlara işkence etmek elbette büyük günah ve suçtur. Ama yukarıdaki cümlede insanlığa tam bir hakaret var. Ne demek 'hayvana işkence etmek, gayri müslim bir vatandaşa işkence etmekten daha büyük günahtır.' Ayıptır günahtır arkadaş.. Dini bu kadar yozlaştırmanın da manası yok. İster Dürrü'l-Muhtar'da yazsin, ister Reha Muhtar'da umurumda değil. İslam bu tip saçma fetvalardan münezzehtir Allah'ın izniyle. Bu da benim fetvam: Bir gayrimüslime işkence etmek bir müslümana işkence etmek gibidir ve günah bakımından da aynıdır.'

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 17.06.2008 14:12:13
Yazıyı Ekleyen : halil
 Bu  yazı Bugün 15 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 140540 kez okundu.
halil bugüne kadar toplam 365 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

umre ve cuma namazı

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

Yoga mı Namaz mı

yapan safa içen şifa bulsun

Bir Tek Okun Yaptığı

SEN VE BEN "kurbam olduğum ALLAH!!!

''Hepimiz Filistin'liyiz'' kampanyası


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
duygu , nureddinbayram , parola27 , blacklion_107 , asfalt_kovboyu , tuum , ayferkanw , SEVGİEKİZLER , yaren yaman ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

Genclikmeryemsabityusuf emretarihselcilikfersudeinsaniRYAmektubhz.muhammed

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   aysel aysel kılıc
   susman
   SeRÇeM
   seyda
   la tahzen

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.