Kişinin malayani (boş) şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Allah'ın İsimleri » ALLAHIN 99 İSMİ HANGİ DERDE DEVA GE..


ALLAHIN 99 İSMİ HANGİ DERDE DEVA GELİYOR ?
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Allah' ın 99 ismini zikretmek insanın gündelik hayatını değiştiriyor. Akademisyenler ve doktorlar bu konuda hemfikir. Mesela sabırsız biri ' Ya Sabır' çekerek sabırlı olmayı başarabilir. Peki hangi ismi, günde kaç kez ve hangi halimiz için zikretmemiz gerekir? İşte cevabı...


Merhametsizlere ' Er Rahim' , ' Er Rahman' , aşırı sinirlilere ' El Halim' , sevgi ve muhabbeti az olanlara ' El Vedud' , nereye gideceğini bilemeyenlere ' Er Reşid, sıkıntı içinde olanlara ' El Vekil' ... Esmaül Hüsna yani Allah' ın isim ve sıfatlarını günlük hayatta zikretmenin insana pratik yararları var. Bu konuda ilahiyatçılar da doktorlar da hemfikir. Esmaü' l Hüsna üzerinde araştırma yapan isimlerden Dr. Ender Saraç sinirli birinin ' El-Halim' esmasını çekerek daha halim selim biri olabileceğine inanıyor. Tıpkı sabırsız birinin ' Ya Sabır' çekerek sabırlı olmayı becerebilmesi, merhametsiz birinin ' Er-Rahman, Er-Rahim' çekerek merhamet sahibi olmayı başardığı gibi.


Zaman Gazetesi Kürsü Sayfası Editörü Süleyman Sargın, Esmaü' l Hüsna bilgisinin Allah-âlem ilişkisine ışık tutması ve sonuçta Allah' ı tanıma açısından büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor. Zira Kur' an' da da geçen bütün bu isim ve sıfatlar Allah' ı tanıtmakta.


Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Hatip' e göre Allah' ı, isim ve sıfatlarıyla tanımak, O' nu her an yanında hissetmek, insan için büyük bir emniyet ve saadet vesilesi. Kişi inandığı Allah' ın isimlerini ve manalarını bilmekle vasıtasız olarak O' nunla bir nevi dostluk ve diyalog kurma imkanı bulmuş olur.


Bu güzel isimlerin bir kısmı Cenab-ı Hakk' ın varlığını ispat eder. Allah' ın Hayy, Baki, Kayyum gibi sıfatları onun varlığını inkar edenleri reddeder. Bazı sıfatları ise birliğini ispat eder. Vahid, Ehad, Samed, Ganiyy gibi. Güzel isimlerinin bir kısmı bütün varlıkların vücut bulmasında tek sebebin Cenab-ı Hak olduğunu ispat eder. Halik, Bari, Musavvir, Kavi gibi. İsimlerin bir kısmı da bütün âlemi tedbir ve idare edenin sadece Allah olduğunu gösterir. Bir kısmı da onun bütün noksan sıfatlardan uzak olduğunu, hiçbir varlığa benzemediğini ve kimseye muhtaç olmadığını ispat eder. Kuddus, Muhit, Mecid gibi...


Allah' ın her biri sonsuz sırlar taşıyan isimleri, aynı zamanda kullarının ona yöneldiği birer kapı mahiyetinde. Farklı ihtiyaçlar içindeki insanlar, o derdinin devası olan ilâhî ismi zikrederek Allah' a halini arz eder. Mesela hasta olan bir insan, "Rahîm ve Raûf" veya "Şâfî ve Muâfî" isimleriyle; ihtiyaç sahibi fakir bir insan "Rezzâk, Fettâh, Kerîm ve Vehhâb" isimleriyle; ilme ihtiyaç duyan bir insan "Allâmu' l-Guyûb" ismiyle; hidayete mazhar olmak isteyen bir insan "Hâdî ve Nûr" isimleriyle; sabırlı olmak isteyen bir insan da "Sabûr" ismiyle duada bulunur.


Her insanda bir ismin tecellisi ön palana çıkabilir mi?


Fahrettin Razi' nin açıklamasına göre Allah' ın isimlerinden her birisi belli bir manaya delalet eder. Hangi ruha o mana galip gelirse o ruhun o isimle daha sıkı münasebeti bulunur. Üstelik o ismi zikretmeye devam ederse süratle o isimden istifade eder. Ancak burada insanın aklına hemen "Hangi Esma' yı günde kaç kez zikretmeliyim?" sorusu geliyor. Uzmanlar, ' İnsanlar hangi ismine ihtiyaç duyuyorlarsa bu ihtiyacı ölçüsünde Allah' ı anmalı' cevabını veriyor. Ama bizim aşağıda vereceğimiz rakamlar genelde ilgili ismin ebced hesabı yapılarak elde edilen rakamlar.


"En güzel isimler Allah' ındır, o halde bu isimlerle O' na dua edin. O' nun isimleri konusunda haktan sapanları terk edin. Onlar işlediklerinin cezasını çekeceklerdir." (Ar' af, 180)


"O' dur Allah, O' ndan başka yoktur ilah. En güzel isimler ve vasıflar O' nundur." (Taha, 8)

canfeda

22 Kasım 2008 Cumartesi
23:52:55
 Slm Kardes SAG ol Elleriniza saglik..Sabirlöa okudum..
Rabbim Niyetlerinizi Kabul etsin.. (amin )

Elbette en güzel isimler ALLAH ( cc ) hü nündür..

Rabbim bizleri Salih Kullar zümresinden eylesin..( amin )

ALLAHA EMENETOLUN..

Duaile..

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 22.11.2008 22:30:55
Kaynak : Umut
Yazıyı Ekleyen : gülgüzeli
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 3635 kez okundu.
gülgüzeli bugüne kadar toplam 80 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Ölülere Kuran Okunmaz, Kuran Diriler İçindir

itaat


Bugün Hiç Okunmadılar..

Allah'a Şükretmek

PYGAMBERİMİZİN HAS İSMİ

Bir Engin ardıç yazısı

FİLİSTİNDE ÇOCUK OLMAK

BİR KUŞLUK VAKTİ RÜYASI


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
fundaunlu1976 , emon , abc111 , K.LEVENT , artis_damat , SeRÇeM , emsalsiz_50@h , martı , enes75 , tatlı cadı , Kosova ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

lailahe illallahrecanazarhadiskızamıkinnelahlakcimamutesubhaneke

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   filistinliibrahim
   a_oguz_gulbenli
   cem
   taha25
   ummuhan1977

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.