Nafaka için harcananın hepsi Allah yolunda harcanmış gibidir, bina için harcanan müstesna, bunda hayır yoktur.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Devamlı herkesle kavga ve çekişme halinde olman, günah olarak sana kafidi


İslamiyazılar gözünüzün önünde olsun
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Allah İhlaslı Kullarını Müjdeler


Allah İhlaslı Kullarını Müjdeler
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

İhlas, iman edenlere hem dünya hem de ahiret hayatında sonsuz nimetlere ulaşmaları için verilen büyük bir kuvvettir. Büyük İslam alimi Bediüzzaman Said Nursi’nin de söylediği gibi, "mühim bir esas, en büyük kuvvet, en önemli dayanak noktası, en yüksek karakter ve en safi kulluk"tur. (Lemalar, s. 152)

Allah Kuran’da, Kendisi’nden korkup sakınanlar için ahirette en hayırlı karşılık olarak Allah' ın rızasının olduğunu müjdelemiştir ki, müminlerin dünya hayatlarındaki çabalarının asıl hedefi de budur.

Allah Kuran’daki birçok ayette, iman edip yaptığı amelleri Allah Katında bir yakınlaşmaya ve elçinin bağışlama dileklerine bir yol sayan ihlas sahiplerini ve muttakileri, cennetine kavuşturacağını müjdelemiştir. Ayetlerde şöyle buyrulmaktadır:

“Cennet de, muttakiler için, uzakta değildir, (o gün) yakınlaştırılmıştır. Bu, size vadolunandır; (gönülden Allah' a) yönelip-dönen (İslam' ın hükümlerini) koruyan, görmediği halde Rahman' a karşı ' içi titreyerek korku duyan' ve ' içten Allah' a yönelmiş' bir kalb ile gelen içindir.” (Kaf Suresi, 31-33)

“Erkek olsun, kadın olsun inanmış olarak kim salih bir amelde bulunursa, onlar cennete girecek ve onlar, bir ' çekirdeğin sırtındaki tomurcuk kadar' bile haksızlığa uğramayacaklardır.” (Nisa Suresi, 124)

Allah sonsuz ahiret nimetlerinin yanı sıra, dünya hayatında da ihlas sahiplerine çok güzel bir karşılık verir. Allah Kendisi’ne katıksızca yönelene yardım eder ve onu dosdoğru yola yöneltip iletir. Kuran’da şu şekilde bildirilir:

"... Şüphesiz Allah, dilediğini şaşırtıp-saptırır, Kendisine katıksızca yöneleni de dosdoğru yola yöneltip-iletir." (Ra' d Suresi, 27)

Bir başka ayette de Allah’ın ihlas sahiplerine olan desteği ve yardımı şöyle bildirilmiştir:

"Allah, rızasına uyanları bununla kurtuluş yollarına ulaştırır ve onları Kendi izniyle karanlıklardan nura çıkarır. Onları dosdoğru yola yöneltip-iletir." (Maide Suresi, 16)

Rabbimiz ihlas sahiplerine dünya hayatında da sayısız nimetler bahşeder. Onları inkar edenlerin kasvetli, sıkıntılı hayatlarından uzaklaştırır. Allah' ın Kuran' da, "Erkek olsun, kadın olsun, bir mü' min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz." (Nahl Suresi, 97) ayetiyle de bildirdiği gibi onları güzel bir hayat ile yaşatır.

Katıksızca Allah' a yönelen bir insan dünya hayatının tüm sıkıntılarından ve üzüntülerinden uzaklaşır. Sadece Allah' tan korktuğu için tevekküllü, huzurlu, güven dolu bir hayat sürer. Kınayanın kınamasından korkmadığı için dünya hayatına dair hiçbir endişesi ve tedirginliği olmaz. Bir tek Allah' ın rızasını hedeflediği için hiç kimsenin onu umutsuzluğa düşürmesi, gerginliğe sürüklemesi mümkün değildir. Yalnızca ahireti hedeflediği için dünya hayatının malı, mülkü onu tasalandırmaz. Ne malını, mülkünü artırmak ne de onları kaybetmek bu kişiyi bir korkuya, endişeye sürüklemez. Her zaman teslimiyetli, tevekküllü, itidalli, müşfik, sabırlı ve tevazuludur.

İhlas ve samimiyetle yapılan işlerde, insanların rızası, dünyevi çıkarlar ya da öne çıkma hırsı gibi konular hedeflenmediği ve sadece Allah' ın rızası arandığı için sonuç hep güzel olur. Çünkü Allah, Kendisi’ne şirk koşulmadığında, insanların rızasından, dünyevi çıkar beklentilerinden arınıp katıksızca Allah' a yönelindiğinde, müminleri kesin olarak başarıya ulaştıracağını Kuran’da şöyle vaat etmiştir:

"Allah, içinizden iman edenlere ve salih amellerde bulunanlara va' detmiştir: Hiç şüphesiz onlardan öncekileri nasıl ' güç ve iktidar sahibi' kıldıysa, onları da yeryüzünde ' güç ve iktidar sahibi' kılacak, kendileri için seçip beğendiği dinlerini kendilerine yerleşik kılıp sağlamlaştıracak ve onları korkularından sonra güvenliğe çevirecektir. Onlar, yalnızca Bana ibadet ederler ve Bana hiçbir şeyi ortak koşmazlar. Kim bundan sonra inkar ederse, işte onlar fasıktır." (Nur Suresi, 55)
S@LİH

24 Haziran 2009 Çarşamba
11:44:31
 Bediüzzaman'ın sözlerinde de yer verdiği gibi ihlasla yapılan tek bir amel, ihlassızca yapılan binlerce amelden daha değerli olabilir. eğer niyetiniz halis, ameliniz salih ise Allah rızası için yaptığınız en küçük amel bile Allah Katında zayi olmayacaktır. Çünkü ayetlerde, "Rabbiniz, sizin içinizdekini daha iyi bilir..." (İsra Suresi, 25) "... Allah, muttakileri bilendir." (Al-i İmran Suresi, 115) buyrulmaktadır Rabbim razı olsun kardeşim unutmayalımki müminlerin kuveti ihlastan gelir emeğine sağlık...

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 24.06.2009 07:34:30
Kaynak : alıntı
Yazıyı Ekleyen : zülal
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 856 kez okundu.
zülal bugüne kadar toplam 320 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

itaat

allahın 7 ismi

Peygamber Efendimizin MİRAC ta gördüğü İnanılmaz Olaylar


Bugün Hiç Okunmadılar..

Nefs

Bu maili herkese gönderin!

Sakat Cocuk ve Ayakkabici

Cuma’nın sebebiyle

Kuklaya bakanın aklına şaşarım


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
merdo , merve i sefa , ezin , müjdat , gülenyağmur , rukiyye_temizel , karutlar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

el-ensarHADsamiriŞİRKyazı eklemeokumakedebubeydkerimsec

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   flatron613
   medine
   yolcu_syf
   bilgin@afacan@
   witness_1989

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.