Şurası muhakkak ki insanlar Kıyamet günü niyetleri üzere diriltilecekler.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.


İslamiyazılar gözünüzün önünde olsun
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Adalet / Din / Demokrasi / Cevdet S..


Adalet / Din / Demokrasi / Cevdet Sait
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Günümüzün müslüman bilinen düşürleri, moda olan demokrasiye kıyısından, köşesinden giriyorlar. Bir şey anlatmaya çalışıyorlar ama, sanırım beceremiyorlar. Bu düşünürlerden bir tanesi, Suriye`li Cevdet Sait.


Cevdet Sait, ZAMAN gazetesinin ricası üzerine konuşmuş. Kah demokrasi demiş, kah din. Bazen de ikisini bir birinin içine sokmuş, Demokrasi eşittir din şeklinde formül ileri sürmüş. Konuşma, röportaj olarak gazetede yayınlanmış.


Ben, ZAMAN gazetesindeki bu röportajın altına yorum yapmaya çalıştım. ZAMAN, 500 karakterlik yorum kabul ettiğinden o kadarı eklendi. O yüzden de anlatmak istediğim anlaşılamadı.


Muhterem Düşünür Cevdet Sait, ' ' Adalet Allah' ın emridir' ' buyurmuş önce. Sonra devam etmiş ' ' İslam ülkeleri onu kaybetmiştir' ' diyerek. Hey mübarek düşünür!


Burada bir yanlışlık oluşmuyor mu? Adaletin kaybolduğu yer, zulümatın hakim olduğu yerdir. Zulümatın hakim olduğu yer ise, nasıl İslam ülkesi olarak anılıyor, anlayabilmiş değilim.


Peygamberlerin gönderilme sebebinden de bahsetmiş; ' ' Onların vazifesi, insanların arasında adaleti ve doğruluğu düzenlemektir' ' demiş. Şimdi biz bu söze nasıl anlam verelim? İslam diye anılmaya devam eden ülkelerde, adalet yok ise, ya peygamber gelmemiştir, ya da, peygamber gelmiş, önem verilmemiştir. Arzu edilen adalet oluşumu dil üstünde böylesine raks ediyorsa, peygamber çıkma işaretleri oluştu mu yoksa?


Belki yadırganacak bir konudur bu. Ama yadırganmamalı, peygamber geldi-geliyor-gelecek sözleri dış basının sayfalarından çıkmış, Türk basınının sayfalarından bütün ülkeye yayılmıştı.


Cevdet Sait, adaletin, yalnız Hulefa-i Raşidin döneminde gerçekleşmiş olduğunu söylüyor.


Hulefa-i Raşidin devrinde adaletin olduğu söylendiğinde, ' İslam' o anda vardır demektir. O ânın dışındaki zamanlar, herhâlde, Allah`ın peygamber gönderme sebebi olabilir.


Adaleti tepenlerin yüzünden adaletin olmadığı yerde, zulüm bütün şirretliğiyle kendini gösterir elbette. ' Ah' lar, ' vah' lar ayyuka çıkar. Ağlayışlar ve hıçkırışlar oluşur. Nasıl oluştuğu anlaşılamayan bunalımlar birbirini kovalar. Ağlayış, hıçkırış ve bunalış içinde kalanlar, medet umacakları kimseleri aramaya başlarlar. Dışarda bunu, ' peygamber' anlamına gelecek sözcükle belirtiyorlarmış.


Zulüm gösterenlerin, peygamber bekleme gibi bir dertleri olmayacaktır. Para veya saltanat olarak güç, onlardadır. Nizamı onlar belirleyecekler, menfaatlerinin azaldığı hallerde, kendi oluşturdukları nizamnameyi bile yamultmaktan çekinmeyeceklerdir.


Ah ve vah' larıyla adalete muhtaç olduklarını belirten insanlar ise, peygamber bekliyeceklerdir boyunları bükük. Ama garip ki, peygamber tanıma bilgileri yoktur. Çoğu kez sahteleri çıkar ortaya; oluşmakta olan adaleti, alavere-dalavere oyunlarıyla mecrasından çıkarıverirler.


Düşünür Cevdet Sait, demokrasi hakkında konuşunca şöyle bir tesbit yapıyor: ' ' İslam bilinen toplumlar demokrasiyi istemiyorlar. Çünkü korkuyorlar demokrasi gelirse din yıkılır diye' ' ' ' Halbuki!..' ' diyor Sait. ' ' Din demokrasinin ta kendisidir' ' . Künhüne vuruldu; sesi duyuluyor mu?!


Bu tesbitle yüz yüze kaldığımızda, artık demokrasinin din olduğuna karar verebiliriz; ' ' Hayır. demokrasi din değildir' ' narası atacaklar çıksa da. Ama İslam dini olduğuna karar verebilir miyiz, o ayrı.


Muhterem Cevdet Sait, keşke bundan da bahsetseydi!


 


İbrahim Faik Bayav


(23 Mart 2008 17:05 SARIGAZİ-İSTANBUL)


http://www.aktifkalem.com/yazidetay.php?id=3127&yazar=ibrahim-faik-bayav&yazi=adalet-/-din-/-demokrasi-/-cevdet-sait
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 04.04.2010 09:13:47
Yazıyı Ekleyen : ŞAKİROĞLU
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1552 kez okundu.
ŞAKİROĞLU bugüne kadar toplam 26 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

ECEL DEĞİŞİR Mİ?

şehid


Bugün Hiç Okunmadılar..

GARİP Bİ ADAK

Seni Tanimiyorum‏

Özür dileyenlerin özürlerine kabul etmek gerekir mi?

NASRETTİN HOCA BİRGÜN

Sabirla YaŞanan Fakİrlİk


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
çağrı , nazlıcan , feveran , koolistiwra , kazan , MGUMUS , yücel01 , f d ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

colanibaba hakkiallah debakaraezgilerVEHBTANITIMibretlerERBAKANyok

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   ramazan42
   ybil
   kar
   aliş
   merve

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.