Şurası muhakkak ki insanlar Kıyamet günü niyetleri üzere diriltilecekler.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim.


Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » AİLEDE MUTLULUK


AİLEDE MUTLULUK
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

AİLEDE MUTLULUK

Ailede mutluluk varsa, düzen var demektir. Mutlu aileler yaşamlarını huzur içinde geçiriyorlar demektir. Mutluluğun olmadığı evler yaşanmaz olur. Bu durumların söz konusu olduğu evlerde boşanmalar da söz konusudur.

Çiftlerin birbirlerine karşı saygılı olmaları gerekir. Birbirlerini anlayışla karşılamalıdırlar. Birileri kızdığı zaman diğeri alttan almalı ve işi yatıştırmalıdır. Aksi halde sen, ben derken huzursuzluk artar gider. Evde bağırmalar ve yüksek sesle konuşmalar hiçbir şeyi çözmez, aksine huzuru bozar !.

Sözleriniz daima olumlu olmalıdır. Hiçbir zaman kırıcı söz söylememelisiniz. Kırıcı söz, yıkıma doğru gider. Tamiri mümkün olmayan yaralar açar. Dolayısıyla her geçen gün birbirinizden soğursunuz. Birbirinden soğuyan aileler de boşanmalar söz konusu olur. Yıkımlar söz konusu olur. Eğer çocuklar varsa onlar perişan olur, siz perişan olursunuz. Geleceğiniz kararmış olur. Yeniden hayat kurmakta zorluk çekersiniz. Çünkü ilk evlilikten dolayı bir korkmuşluğunuz var !. Ayrıca çocuklarınız varsa, yeni bir evlilik bağı kurmakta zorlanırsınız.

Mutluluk ile bağlantılı olan bir hikaye ile yazımı noktalamak istiyorum. Birlikte okuyalım. Oğlunun mutluluğunu isteyen bir ana bakınız ne yapıyor ?.

" NE ANALAR
Aşçılığı ile ün yapmış yaşlı bir kadın, akşam yemeğine gelecek olan oğlu ve yeni gelini için yine mutfağına kapanmış yemek yapıyordu. Aynı akşam yemeğe eski bir aile dostu da davetliydi. Beklenen misafirler gelip sofraya oturduklarında çok şaşırtıcı bir durumla karşılaşırlar. Kadının o gece yaptığı yemekler berbattı. Tatlılar un kokuyordu, patatesler yanmıştı. Köfteler ise neredeyse hiç pişmemişti.Oğlu, yeni gelini ve aile dostu, kadıncağıza durumu farkettirmemek için ellerinden geleni yaptılar. Nihayet yemek bitti ve yeni evli çift, annelerinin elini öperek evlerine gittiler.

- Aile dostu yaşlı kadın sordu :
- Senin harika bir aşçı olduğunu adım gibi biliyorum. Bu geceki yemekler neden o kadar kötüydü ?. Hasta mısın yoksa ?.
- Yaşlı kadın gülümseyerek cevap verdi :
- Hayır kasten yaptım. Bu yemekten sonra oğlum asla ikide bir annesinin yemeklerini hatırlatıp karısının kalbini kırmayacak....."

Evet muhterem okurlarım. Hikayeyi birlikte okuduk. Böyle saygı değer kaynanalar çoğunlukta olduğu sürece evlerde huzursuzluk olmaz. Çünkü oğlu ile gelini arasındaki birlikteliği en iyi şekilde ve bilinçle sağlamasını bilen ANALAR var!.

Kaynana olmak kolay ama, iyi kaynana olmak kolay değil. Analar evlatlarının huzurlu olmasını istiyorsa, muhakkak onlara her hususta yardımcı olmalıdırlar.

Evdeki huzurun temel kurallarından biri de dışarıda ki insanlara nasıl nazik davranıyorsanız, evde de aynı şekilde davranmalısınız.

Yazan : Ahmet ÜSTÜNBAŞ - Akköşe yazarı

Not : Bu yazım 07 Nisan 2004 Tarihinde İskenderun - GÜNEY gazetesinde yayınlandı.(*Güncelliğini koruyor*)Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 15.06.2012 16:00:35
Yazıyı Ekleyen : *ÜSTÜNBAŞ*
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 2051 kez okundu.
*ÜSTÜNBAŞ* bugüne kadar toplam 175 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Ölülere Kuran Okunmaz, Kuran Diriler İçindir

Siz Kuran'ı Araplardan Daha mı İyi Bileceksiniz?

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler


Bugün Hiç Okunmadılar..

İSLAM'DA ÇOCUK EĞİTİMİ

Baba Hakkı

TÛL-İ EMEL öykü

İNSANIN VÜCUDU MUCİZELERLE DOLUDUR.

Adalet Peygamberi(s.a.v)’ne…


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
ömer faruk , AyYildiz61 , komutan , maksimum , e_bakir74 , gökhan_21 , mehmet furkan , dayimi , talat durhan , neşe ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

Fidan dikevliyaturkansiyahmekkinereyemaden?SAbabasıBilmece

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   hak_dostu
   meçhul19
   hureyye
   musa kocakiren
   abdulkadir

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.