Bir kısım insan vardır, Allah'ın mülkünden haksız bir surette mal elde etmeye girişirler. Halbuki bu, Kıyamet günü onlara bir ateştir, başka değil.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.


İslamiyazılar gözünüzün önünde olsun
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Sizin orucunuz hangi cinsten?


Sizin orucunuz hangi cinsten?
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Hepimiz oruc tutuyoruz, bunun icin de Rabb’imize hamd ve sukurler ediyoruz. Nice kimseler var ki, boyle bir mukellefiyeti ifa etme imkanindan mahrumdurlar. Mesru sebeplerden dolayi mahrumdurlar, hicbir sebep olmayip iman ve irade zaafindan dolayi mahrumdurlar.

Mesrû sebeplerden dolayi oruc tutmayanlar bir bakima gercek mahrum sayilmazlar. Zira onlar icin, mesru mania gidince oruclarini tutmalari mumkun olur. Yahut da her oruc basina birer fidye vermekle yine de oruclarini tutmus olma huzuruna erisir, mutlu olabilirler. Mahrumiyetleri soz konusu olmaz. Ama iman ve irade zaafindan, ask ve sevk eksIkliginden dolayi oruclarini tutmayanlar cidden mahrumiyet duygusu icinde olurlar gibi dusunuruz. Hatta denilebilir ki, boyle bir mahrumiyet duygusunu vicdanlarinda duymalari bile onlar icin iyi bir vasif ve meziyet sayilabilir. En kotusu, bu pismanlik hissinden de mahrum kalmaktir. Cunku on bir ay boyunca butun nimetlerine karsi bizi serbest birakan Rabb’imizin bir aylik bir irade imtihanina tabi tutmasi, kaybedilecek bir imtihan degildir. Dunyamiza da, ahiretimize de faydasi vardir bu bir aylik irade imtihaninin...
Iste biz bu irade imtihanini kaybedenlerden olmadigimiz icin Rabb’imize hamd ve sukurler ederken, bir nefs muhasebesi yaparak kendimize soyle bir soru da soruyor ve diyoruz ki:

- Nasil bir irade imtihani veriyor, ne turlu bir oruc tutuyoruz? Orucumuz hangi cinsten bir oruc?

Diyebilirsiniz ki: Orucun da cinsi olur mu? Normal oruc tutuyoruz iste. Orucumuzu bozucu seyleri yemiyor, icmiyor, midemizi oruc bozucu seylerden koruyoruz.

- Dogrudur. Oruc bozucu seylerden uzak kalinca oruc tutulmus, borctan kurtulmus olunur. Ancak boylesi oruc (avam) orucudur. Bir de (havas), onun ustunde de (havassu’l-havas) orucu vardir. Acaba bunlardan da hissemiz var mi? Yoksa sadece (avam) orucu ile mi iktifa etmis oluyoruz? Birazcik acalim konuyu...
Efendim uc turlu oruc vardir: Avam orucu, havas orucu, havassu’l-havas’in orucu.

1- Avamin orucu bizimkidir, diyebiliriz... Sadece oruc bozucu yemek-icmek gibi maddi seylerden kaciniriz. Agzimiza oruc tuttururuz, midemizi yeme icmeden muhafaza ederiz...

2- Havas’in orucu ise sadece agzina oruc tutturmakla kalmayip diger organlarina da oruc tutturmak seklinde gelisir. Meselâ, diline, gozune, kulagina, eline, ayagina da oruc tutturmak isterler. Oruclu iken diliyle asla giybet etmezler, yalan soylemezler, gozleriyle harama bakmazlar, ayaklariyla haram yola gitmezler. Elleriyle haram sey tutmazlar. Kulaklariyla da haram sohbet ve sozleri dinlemezler. Bunlari oruclarini bozucu hatalar olarak kabul ederler.

3- Havassu’l-havas’in oruclari ise bu organlariyla da iktifa etmeyip citayi daha da yukariya dikerek hayallerine, kalplerine de oruc tutturmaya yonelirler. Yani kalplerine kotuluk getirmezler, gunah seyleri hayallerinden gecirmeyi dahi oruc bozucu eksIklik kabul ederler...

Ne dersiniz bu oruc cesitlerini bir dusunelim mi?

-Bizim orucumuz hangi oruc cinsindendir? Olmazsa olmaz olan avam orucundan mi? Havas’inkinden de nasibimiz var mi? Yoksa siz daha da ileri gitmissiniz de havassu’l-havas’in orucundan da hisseler almakta misiniz?.. Yani kalbinize, hayalinize de mi oruc tutturmaktasiniz? Bu konuyu bize umit veren sekilde dusunerek soyle de diyebilir miyiz : Butun gun yemeyip icmeyerek midesine oruc tutturmak suretiyle avam orucunu gerceklestirenler, ayrica diger organlarini da hic kotulukte kullanmayip hep iyilikle mesgul etme titizligi gostererek elleriyle Kur’an tutuyorlarsa, gozleriyle Kur’an’a bakiyorlarsa, dilleriyle Kur’an ve dualar okuyor, kulaklariyla bunlari dinliyorlar, ayaklariyla ibadet yerlerine yuruyorlarsa... Avam orucuyla kalmamislar, diger organlarina da oruc tutturmus olmuyorlar mi? Boylece avam orucuyla kalmayip havas orucundan da hisse almalari soz konusu oluyor mu?.. Bu durumda bizim avam orucuyla kalmayip havas orucundan da hissemizin oldugunu soylememiz mumkun degil mi? Her ne kadar kalbimize, hayalimize de oruc tutturamasak dahi diger organlarimiza oruc tutturmamiz soz konusu olmuyor mu?

Ne dersiniz orucumuzda avam basamaginda kalmayip havas basamagina da yukselmemiz kolay ve mumkun degil mi? Oruca niyetlenirken boyle bir niyet ve azmimiz olsa, daha ozel ve guzeline niyetlenmis olmamiz soz konusu olmaz mi?..
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 17.06.2008 14:12:13
Kaynak : A.Sahin-Zaman
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1674 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

umre ve cuma namazı

Kuran'ı Resul Değil, Allah Açıklamıştır!

allahın 7 ismi


Bugün Hiç Okunmadılar..

Beraatın hayatımıza yeni ufuklar açması dileğiyle

DEĞİŞİMİN MİMARLARI, MÜMİNLERDİR!

Eğer Özlemek İstiyorsan..

Gönlüm,haydi durult kendini !...

Siz de Bekleniyorsunuz........


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
acar , şevval , 295555 , wonder , ZÜMRÜT , coshkun_54 , gost , kartaca , bilqe ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

pirinçumulur kiseyfullahzemzemHadistaifsevgiyleMERVEATEnamaz kilanlar

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   HAYAT
   aliş
   gezmish
   polat
   sweetlinka

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.