Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.


Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Islam Tarihi » PEYGAMBERIMIZIN HANIMLARI


PEYGAMBERIMIZIN HANIMLARI
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

1. Hatice (r):
Hz. Peygamberin (sav) ilk evlilik hayatı, Hz. Hatice validemizle başlar.Onunla evlendiğinde, Efendimizin yaşı 25, hanımınınyaşı ise, 40tır. Yani aralarındaki yaş farkı,15tir. Onun, Hz. Peygamberin yanındaki yeri, diğerlerinden birazfarklıdır. Risâletini tebliğde Onun yanında olmuş,bütün insanların terk edip, Onunla alay ettiklerinde Ona tesellivermiş, hatta Hz. Peygambere ilk vahiy gelmesi esnasında böylebir şeyle ilk karşılaşmanın verdiği heyecanla ürpermesikarşısında hiç tereddüt etmeden şu gönül okşayıcıve heyecan yatıştırıcı sözleri söylemiştir:
"Sana müjdeler olsun! Allah a yemin ederim ki,Allah seni hiçbir vakit utandırmayacaktır. Çünkü sen, akrabanabakarsın, sözün en doğrusunu söylersin, işini görmekten acizolanların ağırlığını yüklenirsin. Fakireverir, kimsenin kazandırmayacağını kazandırır,misafiri en iyi şekilde ağırlarsın, Hak yolunda zuhur eden hÃdiseler karşısında, halka yardım edersin."
Bu nÃdide kadın, aynı zamanda ilk Müslümanlardandır. Vahyin nüzulünün onuncu yılında, hicretten üç sene önce vefat etmiştir. AllahResulü, Hz. Hatice nin ölümü karşısında bir hayli üzülmüştü.Hz. Peygamber in amcası ve müşriklere karşı koruyucusuolan Ebu Talib ile kendisiyle sükÃnet bulduğu eşi Hatice nin vefatıgibi üzücü olaylar peş peşe geldiği için bu yıla, hüzünyılı denilmiştir.
Resulullah ın bu evliliği 25 yıl sürmüş, İbrahim dışındakibütün evlatları da yine bu nâdide kadından olmuştur. Vefatıesnasında Resulullah ın yaşı 50 dir. Yani Hz. Peygamberevlilik hayatının büyük bir kısmını ve aynızamanda gençlik ve olgunluk yaşlarını, sadece ve sadece,kendisinden 15 yaş büyük olan bir kadınla geçirmiştir.


2. Sevde binti Zema (r):
Bu hanımı da ilk Müslümanlardandır. Kocası Habeşistan ayapılan hicretten sonra vefat etmiş olup, kimsesiz kalmıştı.Efendimiz, onunla evlenerek, bu kalbi kırığın da, yarasınısardı; onu perişan olmaktan kurtardı ve ona enis oldu. Zatensadece Efendimiz in nikahı altında bulunmayı düşünen bubüyük kadının, dünya adına istediği başka hiçbirşey de yoktu. Ve Allah Resulü yle evlendiğinde yaşı55 ti. Buradan da anlaşılacağı üzere, bu evlilikteki asılamaç, kimsesiz ve yardımcısız kalan bir kadınınelinden tutmak, emin bir yuvaya kavuşturmaktı.


3. Aişe (r):

Resulullah ın bÃkire olarak evlendiği ilk ve tek kadındır.O, daha sonra halife olacak olan Hz.Ebubekirin biricik kızıdır.Ayrıca, Hz. Aişe çok zeki bir nâdire-i fıtrat ve nübüvvet dÃvÃsına tam vÃris olabilecek yaratılışa sahip bir kadındı.Evlendikten sonraki hayatı ve daha sonraki hizmetleri de göstermiştirki, O muallà varlık, ancak Nebî zevcesi olabilirdi. Zira O, yerinde en büyükhadisçi, en mükemmel tefsirci ve en nÃdide fıkıhçı olarakkendini gösteriyor, her yönüyle Hz. Peygamberi temsil etmeye çalışıyordu.
Resulullah Aişeyi çok seviyor ve Ona karşı çok şefkatlidavranıyordu. Hz. işeden şöyle dediği rivayet edilmiştir:"Ben kızlarla oyun oynardım. Oyunarkadaşlarım gelir ve benimle oynardı. Resulullahı gördüklerizaman Ondan gizlenirlerdi. Çok defa Resulullah, bu arkadaşlarımıbenimle oynamaları için gönderirdi."
Onun Hz. işe ile evliliği, yanından hiç ayrılmayan, çektiğisıkıntılara beraberce katlanan, mağaraarkadaşı Hz.Ebubekr için en büyük bir mükÃfat idi.
 


Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 17.06.2008 14:12:13
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1782 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır

Kanlı -20 Yanvar.

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ


Bugün Hiç Okunmadılar..

GÜLİSTANIM SEN OL EY SEVGİLİ!

Varını Allah'a Ada

HERKEZ HESABA HAZIRLANMALIDIR

Şeytanın düşman olduğu 20 kişi

güller


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
ELİF , SEWDA , beldei_laz , ilknur , raprensess , KIRILMIŞGÜL , taner , omarfarukguler@hotmail.com , ÖMERÜLFARUK , oğurali , bacio , zulcee , ifademsin , timur , memdu-1990@hotmail.com , azad , salihsevik , ardam , sanane389 , abdulhamit , elisanur ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

duhansami yusufsiteninfacirhz haticemektupmuharrem ayı,vedaannemeputperes

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   firtina
   aysel aysel kılıc
   abdulkadir
   ba_hadır_12
   helenya

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.