Devamlı herkesle kavga ve çekişme halinde olman, günah olarak sana kafidi
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Dünya işlerinizi yolunuza koyunuz. Ve yarın ölecekmiş gibi de ahiretinize çalışınız.


Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » KURAN'I KERİM'DE AHİR ZAMAN


KURAN'I KERİM'DE AHİR ZAMAN
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Kuran-ı Kerim, hükmü kıyamete kadar geçerli olan, müminlerin hayatlarının her anını kapsayan, her hükmün eksiksiz yer aldığı Allah' ın kitabıdır. Kuran' ın en büyük mucizesi, ilk vahyin inmesinden bu yana, her asırda yaşayan tüm Müslümanlara hitap etmesidir.


İslam ahlakının dünyaya hakim olması, Peygamberimiz' in vefatından sonra kıyamete kadar gerçekleşecek olan alametlerin en önemlisidir. Mehdi ise, bu hakimiyetin başından sonuna kadar en önemli şahsiyetidir. Kuran' ı Kerim' de, yukarıda söylediğimiz mucizesi itibariyle bu konu ve kişi hakkında pek çok işari manada ayet bulunmaktadır. Kuran' da Müslümanların İslam ahlakını yeryüzünde hakim kılacaklarına işaret eden ayetlerden birisi de Nur Suresi' nde geçmektedir:


Allah içinizden iman edenlere ve salih amelde bulunanlara vaadetmiştir: Hiç şüphesiz onlardan öncekileri nasıl ' güç ve iktidar sahibi' kıldıysa, onları da yeryüzünde ' güç ve iktidar sahibi' kılacak, kendileri için seçip beğendiği dinlerini kendilerine yerleşik kılıp sağlamlaştıracak ve onları korkularından sonra güvenliğe çevirecektir. Onlar, yalnızca bana ibadet ederler ve bana hiçbir şeyi ortak koşmazlar. Kim bundan sonra inkar ederse, işte onlar fasıktır. (Nur Suresi, 55)


Peygamber Efendimiz' in, Mehdiyet konusuna Kuran' da işaret olduğunu bildiren çeşitli hadisleri de vardır. Bu hadislerden birkaçı şöyledir:


Mehdi tıpkı Zülkarneyn ve Süleyman gibi dünyaya hükmedecektir. (Kıyamet Alametleri, s. 183/ El-Kavlu' l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar s. 32/Kitab ul Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy il Ahir Zaman, s. 10)


Bu hadis, Kuran' da yer alan Zülkarneyn ve Süleyman kıssalarını, Mehdi konusuyla bağlantılı olarak, incelememize işaret etmektedir.


Aşağıdaki hadislerle de Kehf ve Talut kıssalarında ahir zamana bakan çok önemli işaretler olduğu bildirilmektedir. Peygamber Efendimizin, Mehdi ve yardımcıları ile ilgili hadislerini çok çeşitli şekillerde anlatabileceği halde özellikle Kuran kıssalarıyla bağlantı kurarak anlatması, söylediğimiz meseleye çok kuvvetli bir delil teşkil etmektedir:


Ashab-ı Kehf, Mehdi' nin yardımcıları olacaktır. (Kitab ul Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy il Ahir Zaman, s. 59))


Mehdi' nin yardımcılarının sayısı Talut ile nehri geçenler kadardır. (Kitab ul Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy il Ahir Zaman, s. 17)


Ayetlerde de Kuran' daki kıssaların üzerinde düşünmemiz ve onlardan ibretler çıkarmamız öğütlenmektedir:


Andolsun, onların kıssalarında temiz akıl sahipleri için ibretler vardır. (Bu Kur' an) düzüp uydurulacak bir söz değildir, ancak kendinden öncekilerin doğrulayıcısı, her şeyin ' çeşitli biçimlerde açıklaması' ve iman edecek bir topluluk için bir hidayet ve rahmettir. (Yusuf Suresi, 111)


Andolsun, bu Kur' an' da her örnekten insanlar için çeşitli açıklamalarda bulunduk. İnsanların çoğu ise ancak inkarda ayak direttiler. (İsra Suresi, 89)


Andolsun, bu Kur' an' da insanlar için biz her örnekten çeşitli açıklamalarda bulunduk. İnsan, her şeyden çok tartışmacıdır. (Kehf Suresi, 54)


Andolsun, Biz bu Kur' an' da, belki öğüt alıp-düşünürler diye, insanlar için her bir örnekten verdik. (Zümer Suresi, 27)


Andolsun, Yusuf ve kardeşlerinde soranlar için ayetler (ibretler) vardır. (Yusuf Suresi, 7)

ceren

(Eski Mesaj)
 çççççççççokkkkkk güzel ve gerçekler........

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 17.06.2008 14:12:13
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 4511 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Fitne Merkezi Düğünler

Kuran'ı Resul Değil, Allah Açıklamıştır!

umre ve cuma namazı


Bugün Hiç Okunmadılar..

Geçip Giden Bir Ömür…

Imam-i Rabbani Hazretleri buyurdu ki

İdamdan İslam'a

Namaz anne kucağıdır

AMR B. AS'IN HİDAYETİ


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
abcabc , comez_gulıbık , ali rıza , devrim , 67_67 , Musulumanız elhamdurullah , elif_pehlivan ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

giybetgeliskenderkuliyilikbasiretubeydsaferibni arabiseyfettin budak

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   kasapdede
   ummuhan1977
   gezmish
   gulsende
   ebusaid

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.