Bir kimse, iflâs edenin yanında malını aynen bulmuş ise, bu mala o, herkesten daha ziyâde hak sâhibidir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka dağıtmak vehayır yapmak istediğinde, hemen yap(geciktirme)


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » İyilik Yapmanın Faziletleri!!


İyilik Yapmanın Faziletleri!!
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Enes Bin Malik (ra), Hz. Peygamber (sav)' den rivayet etmiştir: "Sıkıntıda olan bir kimsenin sıkıntısını gideren kişiye Allah yetmiş üç sevap yazar. Bu sevap ve hasenattan bir tanesi, o kişinin dünya ve ahiret işlerini düzenler (mamur eder) geri kalan yetmiş iki sevap ise, o kimsenin cennetteki yüksek derece, mertebelere yükselmesine vesile olur." (el Heysemi, Keşfu' l-Estar) Ebu Zerr el-Gıffari (ra), Hz. Peygamber (sav)' den rivayet etmiştir:
"Güneşin üzerinde doğduğu her Müslüman üzerine sadaka (vermek) vaciptir." Dediler ki: "Ey Allah' ın Resulü! Malımız yoksa ne yapalım?" Buyurdu ki: "Hayır yapmak için birçok yollar (yöntem) vardır. (Mesela) Sübhanellahi vel hamdülillahi, Kelime-i Tevhid gibi tesbihler, iyiliğe teşvik, kötülükten alıkoyman, yolda zarar verici maddeleri kaldırman, dilsiz, sağır, (kör) kimselere yardım etmek (ellerinden tutmak); zayıf kimselerin yükünü omuzlayıp taşıman birer sadaka (hükmünde)dir."
33. Hadis: Tirmizi yukarıda geçen hadisi Ebu Zerr el-Gıffari' den yine şöyle rivayet etmiştir: "Din kardeşinin yüzüne tebessüm etmen sadaka (hükmünde)dir. Yabancı bir kimseye rehberlik etmen sadakadır. Gözleri görmeyen veya az gören kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldaki taş, diken, kemik gibi zararlı maddeleri temizlemek senin için sadakadır. Su kovandan (din) kardeşinin kovasına su doldurman senin için bir sadakadır."

34. Hadis: Enes b. Malik (ra), Hz. Peygamber (sav)' den rivayet etmiştir: "Şüphesiz Allah, bir kimsenin darda olan bir (din) kardeşinin sıkıntısını (ihtiyacını) gidereni sever." (Bezzar, Ebü Ya' la ve Taberani rivayet etmişlerdir.)

35. Hadis: İbn Abbas (ra), Hz. Peygamber (sav)' den rivayet etmiştir: "Her hayırlı iş sadakadır. Hayra, iyiliğe delalet etmek, iyiliğe teşvik, sanki onu yapmış gibi sevaba sebeptir, sevap işlemiş gibidir. Darda olana yardım eden kişiyi de Allah sever." (Tabern, el-Mustecd)

36. Hadis: Cabir (ra), Hz. Peygamber (sav)' den rivayet etmiştir: "Yetmiş bin kişi vasıtasıyla bile bir sadaka yapılmış olsa, Yüce Allah emeği geçen herkese; başta en sonuncu kişinin sevabı ile ilk kişiye verdiği sevap kadar sevap (herkese eşit sevap) bahşeder."

37. Hadis: Yine Cabir b. Abdullah (ra), Hz. Peygamber (sav)' den rivayet etmiştir: "Allah' ın affı mağfiretine sebep olan hususlardan bir tanesi de; Müslüman kardeşini sevindirmendir. Aç iken onu doyurman, üzüldüğünde de üzüntüsünü gidermendir. (Bu davranışın onu sevindirmiş olur)." (el-Haris b. Eb Üsame, el-Müsned) sayesinde (cennete) gireceklerdir."Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 17.06.2008 14:12:13
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1384 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

umre ve cuma namazı

allahın 7 ismi

Siz Kuran'ı Araplardan Daha mı İyi Bileceksiniz?


Bugün Hiç Okunmadılar..

PEYGAMBERİMİZ DEDESİ ABDÜLMUTTALİB'İN HİMÂYESİNDE

ahhhhh" çekyoruz....acabaa neden....bilen varmı???

Dua ibadetin ta kendisidir.

‘İşin bitince beni sever misin anne?’

Seni Unutmaktan Muhafaza Buyur Allah'ım !!!


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
acar , şevval , 295555 , wonder , ZÜMRÜT , coshkun_54 , gost , kartaca , bilqe ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

umulur kiseyfullahzemzemHadistaifsevgiyleMERVEATEnamaz kilanlarneriman

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   filistinliibrahim
   mthn
   abc111
   abdulkadir
   zambak

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.