Bizimle münafıklar arasında yatsı ve sabah namazlarında hazır bulunma farkı vardır. Onlar bu iki namaza muktedir olamazlar.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Kim günah işleyip de tövbe eden kimseyi, işlediği o günahtan dolayı kınarsa, kendisi o günahı işlemeden ölmez


Başlangıç sayfanıza talibiz
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » İşte Filistin'in işgal haritası


İşte Filistin'in işgal haritası
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

 İşte Filistin'in işgal haritası resimleri - islamiyazilar.com


İşte Filistin' in işgal haritası

İsrail, Filistin' i nasıl işgal etti? 14 Mayıs 1948' de bağımsız İsrail Devleti' nin kuruluşundan bu güne haritadaki değişim sizi de çok şaşırtacak. İşte 60 yılın kanlı hikâyesi...


Salı, 06 Ocak 2009 17:14


BM Genel Kurulu' nun 1947' de Filistin topraklarının Araplar ve Yahudiler arasında bölünerek, Kudüs' e uluslararası statü tanınmasını onaylandı. Bu kararın ardından da 14 Mayıs 1948' de bağımsız İsrail Devleti' nin kurulduğu dünyaya açıklandı.


1947' ye kadar haritalara Filistin olarak yansıyan bölgede, geride kalan 61 yıl içerisinde dengelerin nasıl değiştiğini anlamak için aşağıdaki haritalara bakmak yeterli.


Aslında bölgede her şey 1917 yılında imzalanan ve Osmanlı' dan kopuş anlamına gelen Balfour Deklarasyonu' nun imzalanması ile başladı.
İşte Filistin'in işgal haritası resimleri - islamiyazilar.com İşte Filistin'in işgal haritası resimleri - islamiyazilar.com
Harita Aksiyon Dergisi' nden alınmıştır
İşte Filistin'in işgal haritası resimleri - islamiyazilar.com İşte Filistin'in işgal haritası resimleri - islamiyazilar.com

İngiliz bakan Arthur Balfour, Siyonistlerin lideri Lord Rotshild' e resmi bir mektup yazdı. Bu mektupta Balfour kendisinin ve İngiltere' nin Filistin' de bir Yahudi devleti kurulması için Siyonistleri sonuna kadar destekleyeceğini yazıyordu. Bu mektup ' Balfour Deklarasyonu' olarak tarihe geçti.


Bu deklarasyon uyarınca Yüz binlerce Yahudi Siyonizm projesi kapsamında İngiliz mandası altındaki Filistin' e göç ettiler.


Planlı Yahudi göçü ve bunun sonucunda Filistin' de Arapların 6' da 1' i kadar çoğalan Yahudi nüfusuna karşı bir tepki olarak Nisan 1920' de iki büyük Filistin ayaklanmaları yaşandı.


1947de İngiltere, Filistin sorununun çözümünü Birleşmiş Milletler' e devretti. Birleşmiş Milletler Filistin' i iki parçaya bölüp %56.5unu Yahudilere,%43.5' unu Araplara vermeyi teklif etti. Filistin bu fikre sıcak bakmamasına rağmen, 33 ülkenin oyuyla bu plan kabul edildi.


15 Mayıs 1948de İngiltere Filistin' de mandalık yönetimini bitirmek istediğini duyurdu. Yahudi militanlar 1948 yılının Aralık ayında Filistin' in Arap köylerinde etnik temizlik başlattılar. İsrail bağımsızlığını 14 Mayıs 1948de ilan etti.


Siyonist Irgun ve Lehi örgütlerinin militanları 9 Nisan' da Deir Yasin köyünde katliam yaptıktan sonra binlerce Filistinli Lübnan, Mısır ve Batı Şeria' ya kaçtı. İsrail bağımsızlığını ilan ettikten bir gün sonra Ürdün, Mısır, Lübnan, Irak ve Suriye İsrail' e saldırdı,ama İsrail orduları onları geri püskürttü. Bu savaşlardan sonra Mısır Gazze' yi, Ürdün Kudüs etrafında küçük bir bölgeyi ve Batı Şeria' yı aldı. Bunlar Filistin' in %25iydi.


1964' de Filistin Kurtuluş Hareketi kuruldu.


5 Haziran 1967de 6 gün savaşı başladı. Orta Doğunun haritası bu savaşta değişti. Israil Gazze ve Sina yarımadasını Mısır' dan, Golan tepelerini Suriye' den aldı ve Batı Şeria ile Doğu Kudüs' ü işgal etti. İsrail toprakları bu savaştan sonra neredeyse 2 kat büyüdü. Birleşmiş Millet bu savaştan sonra 242. kararını alıp İsrail' in bu savaşta kazandığı toprakları işgal edilmiş olarak kabul ederek, bir an önce çekilmelerini istedi ancak İsrail, 500.000 Filistinli' nin mülteci durumuna düştüğü bu savaş sonucunda işgal ettiği topraklardan çekilmedi.


1968' de Yaser Arafak Filistin Kurtuluş Örgütü' nün başına geçti. 1974te Yaser Arafat Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi' ndeki ilk konuşmasını yapıp barışçıl isteklerini vurguladı.


1977de Irgun ve Lehi örgütlerinin mirasçısı Likud, İsrail seçimlerini kazanıp iktidar partisi oldu. Likud, Israil' in bütün vaadedilmiş topraklara (Ürdün, Filistin, Irak, Suriye, Lübnan ve Mısır ile Türkiye ve İran' ın bir bölümü) yayılması gerektiğini savunuyordu. O zamanki tarım bakanı olan Ariel Şaron da Likud partisindendi.


1979de Mısırlı başkan Enver Sedat Israille barış anlaşması imzaladı ve böylece Mısır, İsrail' i tanıyan ilk Arap ülkesi oldu. Bu anlaşma çerçevesinde Gazze Filistinliler' e verildi.


1982de Ariel Şaron, İsrail-Lübnan savaşını başlattı. Falanjistlerin de desteğiyle Sabra ve Şatilla mülteci kaplarına girerek tarihin en büyük katliamlarından biri gerçekleştirildi, binlerce Filistinli sivil öldürüldü. Sabra ve Şatilla kamplarında öldürülen sivillerin görüntüleri, insanlık tarihine kapkara bir leke olarak geçti.


1982' de İsrail, Lübnan' a karşı savaş ilan etti.


1987de Gazze' de Intifada adındaki ayaklanma başladı. Kısa bir süre sonra intifada Batı Şeria' ya da yayıldı. Aynı yıl, Filistin' de Hamas, Şeyh Ahmed Yasin' in önderliğinde kuruldu. 1988de Filistin Özgürlük Topluluğu Arafat' ın liderliğinde Birleşmiş Milletlerin 242. kararını ve Filistin' de iki devlet fikrini kabul etti.


1992de Israil' de İşçi partisi iktidara gelince bir barış süreci de başlamış oldu. 1993te İsrail ve Arafat Oslo Barış Anlaşmasını imzaladırlar. Bu anlaşmanın sonucunda Arafat sürgünden kurtulup Filistin' e geri döndü. 1994te Filistin Özgürlük Harekâtı ve İsrail Kahire' de görüştü. Bu görüşmelerde yapılan anlaşmanın sonucunda İsrail' in Gazze' nin çoğunu ve Batı Şeria' daki Erila şehrini Filistin' e bırakmasına karar verildi.


Eylül 200' de Ariel Şaron' un Mescidi Aksayı ziyaret etmesi, Filistinliler arasında büyük bir öfkeye ve protesto gösterilerine yol açtı. Bu olay 2. İntifadanın başlangıcı oldu.


2006-2007 yılları arasında Bu kez El Fetih ve Hamas arasındaki çatışmalar gündeme demgasını vurdu. Bağımsız Filistin için mücadele eden bu iki gücün birbirine düşmesi İsrail' in de işine yaradı.


2007 yılında Arafatın ölümünden sonra yerine geçen Mahmud Abbas ile Şimon Peres, Annapolis' te bir araya geldi.


İsrail, 27 Aralık 2008' de, Yahudilerce ' düğme dikmenin' bile yasak olduğu cumartesi günü Gazze' ye ' Dökme Kurşun' adını verdiği bir operasyon başlattı. Bir hafta havadan devam eden bombardımana bir hafta sonra kara birlikleri de dahil oldu.


Dünyanın en büyük toplama kampı olarak nitelendirilen Gazze' de nüfus yoğunluğu o kadar yoğun ki bir metrekareye 5 Filistinli düşüyor.


Hamas' ı hedef aldığını iddia eden İsrail' in tonlarca bomba attığı Gazze' de ölü sayısı her geçen dakika artmakla birlikte 566' ya yükseldi. İsrail' in iddialarının aksine ölenlerin üçte biri, sivil ve çocuklardan oluşuyor.


Zaman


İşte Filistin'in işgal haritası resimleri - islamiyazilar.com
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 21.01.2009 15:13:48
Yazıyı Ekleyen : nureddinbayram
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 25488 kez okundu.
nureddinbayram bugüne kadar toplam 1415 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

SALAVAT I ŞERİF İN ANLAMI NEDİR?

umre ve cuma namazı

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler


Bugün Hiç Okunmadılar..

Ayyuka Çıkan Müstehcenlik

AHİRETİN IŞIĞI

Besmele

Allahü teâlâyı çok seven, Allahın sevdiğini de çok sever

ecel in ne zamn yazılmışsa o gün geldiğine inandığım gün


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
halil2 , serkan , deli , _kanki_ , sasa , müzzeyyen , nehircafe , panik , onur , ya hafız , çalışkan , lazefe09 , cetin67 , ELERDEM , sumeyye07 , hubbifillah , korkut , gözümsün , Adil düzen ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

peygamber mescidiama yaniyedipotansiyel enerjinahide1903sahihhalifelikmekruhsana

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   xhalitx
   bilgin@afacan@
   rolexx84
   vethek
   züleyha

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.