Kişinin malayani (boş) şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Kişinin malayani (boş) şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » İman Edenler; Küfür, Müşrik ve Müna..


İman Edenler; Küfür, Müşrik ve Münafıkları Konuşmalarından Tanırlar
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...
Allah Kuran' da,

kafir, müşrik ve münafık karakterlerini detaylıca anlatmıştır. Her birinin özellikleri farklı olmakla beraber temelde hepsi ziyanda olan, küfre düşen, Allah' a şirk koşan kişilerdir. Toplumda pek çok kişi, ' biz kimsenin imanını bilemeyiz, onu ancak Allah bilir' dese de Allah ' ' Eğer Biz dilersek, sana onları elbette gösteririz, böylelikle onları simalarından tanırsın. Andolsun, sen onları, sözlerin söyleniş tarzından da tanırsın... ' ' (Muhammed Suresi, 30) buyurmuştur.


 


Elbette insanların son nefesini verirken imani açıdan ne durumda olduklarını bilemeyebiliriz. Ancak yaşamı süresince yaptığı amelleri ve konuşmalarından

dolayı insanlar hakkında fikir edinebiliriz. Allah bir ayetinde ' ' ...İnkar edenleri acı bir azapla müjdele.' ' (Tevbe Suresi, 3) buyurmuştur. Bir kişiyi acı bir azapla müjdelemek için o kişinin imanı hakkında net fikrimizin olması gerekmektedir.


 


Allah Kuran' da ' ...

insanların çoğunluğu inanmazlar.' (Hud Suresi, 17) buyurarak çoğunluğun inanmadığını ve ' Sen şiddetle arzu etsen bile, insanların çoğu iman edecek değildir.' (Yusuf Suresi, 103) buyurarak çoğunluğun iman etmeyeceğini bildirmektedir. Kuran kıssalarına baktığımızda Allah' a ve peygamberlere iman eden müminlerin çok az olduğu görülmektedir. Hz. Nuh as' a bir gemi halkı, Hz. İsa as' a havariler ve Hz. Meryem annemiz, Hz. Musa as' a bir grup genç, Hz. Muhammed sav' e ise sahabeler dışında iman eden olmamıştır. Adetullah gereği yaşadığımız bu ahir zamanda da iman edenlerin sayısı çok az olacaktır.


 


İnanmak ve iman etmek aynı şey değildir. Bedeviler Peygamberimize gelip ' İman ettik' dediklerinde peygamberimiz;

"Siz iman etmediniz; ancak "İslam (Müslüman veya teslim) olduk deyin. İman henüz kalplerinize girmiş değildir..." (Hucurat Suresi, 14) buyurmuştur.


 


Çevrenizde pek çok kişi size Allah' a inandığını söyleyebilir. Ancak yaşamlarına baktığınızda inandıklarını söyledikleri O büyük kudretten hiç sakınmadan, O' nun sınırlarını korumadan, Kuran ahlakından bi haber yaşadıklarını görürsünüz. Dini bir konu konuşulduğunda "Zaten herkes inanıyor, şüphesi olan mı var" diyerek inançlarını savunurlar. Oysa Allah rızası için yaşamayan her nefis şüphe içindedir. Şüphesiz herkes iman ediyor olsaydı müşrik, münafık ve küfür olmazdı...
Hayır, onlar şüphe içindedirler; oynayıp-oyalanıyorlar. (Dühan Suresi 44/9)Kuran' da bildirilen konu ve karakterler, 1548 yılında da, 2012 de de, 2100 senesinde de aynı olacaktır. Müşriklerin sadece Peygamberimiz döneminde yaşayan putperestler olduğu sanılır. Bu büyük bir yanılgıdır. Kişinin Allah' tan önde tuttuğu her konu Allah' a koştuğu şirktir. Bu eşi olabilir, çocukları, işi, malı mülkü olabilir. İnsan bu başlıklara Allah' a kul olmaktan daha öncelikli davranıyorsa şirke düşüyor demektir. Mesela kişi ibadet etmeye vakit bulamadığını söylediği halde, rahat yaşamak için daha fazla çalışmaya her zaman vakit ayırabiliyorsa, durumu ortadadır.


 


Her dönem küfür, müşrik münafık ve mümin toplulukları olacak ve herşey Kuran kıssalarında bildirildiği şekilde yaşanacaktır. Allah '

Yoksa sizden önce gelip-geçenlerin hali başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?...! (Bakara Suresi, 214) buyurarak, insanların her dönemde aynı konularda sınanacaklarını bildirmiştir.


 


Müslüman olduğunu söyleyen her insanın müşrik ve münafık karakterlerini üzerinde barındırma ihtimaline karşın, bu karakterlerin en iyi tanıtıldığı Kuran' ı Kerim' i bir an önce okuması ve samimiyetle hayata geçirmesi şarttır. Allah' ın yanlış yolda olduğunu bildirdiği çoğunluğun içinde yer almaktan şiddetle sakınmak gerekir. Zira ölümden sonra hiç birşeyin telafisi yoktur. Ölüm ise her nefsin tadacağı ama zamanı bilinemeyen tek gerçektir.


 


İbrahim Akın


 


https://www.facebook.com/Allahkesinvar
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 18.06.2012 13:35:39
Yazıyı Ekleyen : I.Akin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 2143 kez okundu.
I.Akin bugüne kadar toplam 120 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

müslüman çocuklara öğretilmesi gereken konular

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır


Bugün Hiç Okunmadılar..

Çocukları ne zaman ibadete alıştırmalı

GAYEMİZ ALLAH' tır.

ALLAH C.C. İÇİN GAFLETİ ATALIM ÜZERİMİZDEN...1 MİLYONU TAMAMLAYALIM İNŞAALLAH

Halvet-i Sahiha

dua


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
veteriner , 26kızılcıklı26 , ffahriyer , kullum , memetto , ASO , mehmetali , 30464501126 , surali , talha. , vedat aydın , ubeyde , çınar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

cesetcem-iisimpeygamberkolayyollarihsan nedir642pir efendimizbazen

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   YAHAK
   tevhit06
   liselim5534
   orjinal_tuğba
   selamim

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.