Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bağışını geri alan kimsenin durumu şu köpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dönüp onu yer.


Sitemizi destekleyin
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Ahlak Bilgisi » İMAMLAR SİGARA PAKETLERİNİ MÜFTÜ..


İMAMLAR SİGARA PAKETLERİNİ MÜFTÜYE TESLİM ETTİ
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Sigara Bırakma Kampanyası!Adana' nın merkez Seyhan Müftülüğü sigarayı bırakma kampanyası başlattı.

02 Haziran 2011 Perşembe 14:12Adana' nın merkez Seyhan Müftülüğü sigarayı bırakma kampanyası başlattı. Kampanyanın ilk gününde ilçedeki camilerde görev yapan yaklaşık 30 imam ceplerindeki sigara paketlerini ilçe müftüsüne teslim ederek sigarayı bıraktıklarını açıkladı.


Seyhan Müftülüğü "Ey kardeşim üç aylara sigarasız gir çevreni, aileni ve kendini sevindir" sloganıyla sigarayı bırakma kampanyası başlattı. Kampanyayı ilk olarak ilçede görevli imamlara, müezzinlere, vaizleri ve müftülük personeline anlatan ilçe müftüsü Halil Uzun, kampanyaya cemaatten önce din görevlilerinden başlattıklarını ifade etti.


 Kendileri sigara içerken insanlara sigarayı bırakmalarını söylemenin pek etkili olamayacağını dile getiren Uzun, bu kapsamda sigarayı bırakmak isteyen din görevlilerinin sigara paketlerini alarak onlara kravat hediye etti. Yeşilay Derneği Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba da sigarayı bırakan imamlara dernek rozeti taktı.


Sigaranın insan vücuduna birçok zararının olduğunu aktaran Müftü Uzun, "Sağlık açısından uzmanlar sigaranın yüzlerce binlerce zararını sayıyor. Dini açıdan ise sigaraya haram diyen de var, mekruh diyen de. En hafifiyle sigara mekruh. Müslümanların şüpheli şeylerden uzak durması gerek. Sigarada bunların başında geliyor. " dedi. Ailesinin rızkından keserek, sigara alan kişileri haram olduğunu vurgulayan Uzun, "Bir insan evine ekmek götürmekte zorlanıyor, ailesinin rızkını yetiştiremiyor buna rağmen sigara içiyorsa ona haramdır. " dedi.


HERKES İRADE GÖSTERMELİ


Bugün üçayların başlangıcı olduğunu bu mübarek günü de vesile kılarak herkesin bir irade göstererek sigarayı bırakması gerektiğini anlatan Uzun, sigara içenlerin bir çok zamanda kul hakkını ihlal ettiklerini vurguladı. Sigara kullanan bir kişinin eşinin ve çocuklarının hakkını ihlal ettiğine değinen Müftü Uzun, "Üçaylar nedeniyle camilerimize gelen cemaat sayısında artış olacaktır. Bun yüzden camiye gelirken en güzel kokuları sürünüp, en güzel ve temiz elbiselerimizi giyerek gelmeliyiz. " ifadesini kullandı.


Müftü Uzun, "Dinimiz sağlığa çok önem vermiştir. İsraf haramdır. Bu doğrultuda bedenimizi ve ekonomimizi korumalıyız. Bu gün sigara vücuda ve ekonomiye büyük tahribat yapmaktadır. Eğer din görevlileri olarak cemaatimizin gerisinde olamayız. Zaten biz mihraptayız öndeyiz. Bu vasıflara sahip sizlerin sigara içmesi hiç uygun olmaz. Bu gün hep beraber sigara bırakma kampanyasını başlatıyoruz" diye konuştu.


Yeşilay Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba da Seyhan Müftülüğünün başlattığı bu kampanyayı yürekten destekliyor ve Müftümüz Halil Uzun' u tebrik ediyorum. " şeklinde konuştu. Aslanbaba daha sonra Müftü Uzun' a Yeşilay rozeti taktı.


18 yıldır sigara içen imam Ali Şadi Özdayan, kendisinin bir sigara tiryakisi olduğunu ancak bugünden itibaren içmeyeceğini belirterek, "Cemaatime sigarayı bırakın derken ben içersem bu sağlıklı bir davranış değil. Hem kampanyaya destek olacağım, hem sağlığımı koruyacağım. İnşallah bundan sonra sigara içmeyeceğim. " diye konuştu.


KAYNAK : İNTERNETTEN ALINTI. 04.06.2011  CUMARTESİ,*ÜSTÜNBAŞ*

13 Haziran 2011 Pazartesi
15:9:41
 Allah sizdenda razı olsun sayın ADMİN !!..

İMAM (DİN GÖREVLİSİ) KÖTÜ ALIŞKANLIK SAHİBİ OLMAMALI..

KÖTÜ ALIŞKANLIĞI OLAN GÖREVLİ CEMAATE ZARAR VERİR!...

İNSANA / SAĞLIĞA ZARARLI OLAN OLAN HERŞEY HARAMDIR...


admin

13 Haziran 2011 Pazartesi
11:9:16
 Paylaşım İçin Tşkler Allah Raazı Olsun Kardeşim


*ÜSTÜNBAŞ*

04 Haziran 2011 Cumartesi
8:57:49
 Çok güzel bir kampanya... İmamlar SİGARA içmemeli.. Çünkü İmam cemaate örnek insandır.. İmam en az hata yapan insan olmalıdır ki, cemaate etkili olabilsin.. İmam SİGARA içerse, cemaate içmeyiniz diyebilir mi ??.. Dese etkili olur mu ??. Halen görev başında olan İmamlara mutlaka telkinde bulunmalı ve SİGARA içmemeleri için gerekli önlem alınmalı.. Sigara' yı bıraktıran Sağlık kurumlarına tedavi olmaları sağlanmalı..
Unutmayalım ki, SİGARA içmekte bir hastalıktır... Bu hastalıktan kurtulmak için tedavi merkezlerine gidilmelidir.. Bundan sonra yapılacak İMAM ve MÜEZZİN tayinlerinde SİGARA İÇMEME Özelliği muhakkak aranmalıdır... Öyle değil mi ??..
Sağlığa zararlı olan herşey HARAM' dır.. SİGARA da sağlığa zararlıdır.. Öyle değil mi ??..
Yazan : *ÜSTÜNBAŞ* - SİGARAYLA SAVAŞANLAR VAKFI ÜYESİ

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 04.06.2011 08:49:45
Yazıyı Ekleyen : *ÜSTÜNBAŞ*
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1946 kez okundu.
*ÜSTÜNBAŞ* bugüne kadar toplam 175 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Kuran'ı Resul Değil, Allah Açıklamıştır!

umre ve cuma namazı

allahın 7 ismi

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

KARDEŞ OLMAK

Can'ü Gönülden Seversen

Bütün Peygamberler Müslüman idi

Adalet nedir?

Bir Anneden Kızına Nasihatler !!. (Önemli !)


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
emine , ferit , burhan , !! CANOMM !! , p_se-da_sarayli_32@hotmail.com , karakedi@hotmail.com , HSDEMİRCAN , habbe , fatih durmuş , celikreklam ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

kalemislam dinikullukallaha ortakMültezimesettarRYAsemraefndimizmabetleri

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   aysel aysel kılıc
   cawani
   hureyye
   SeRÇeM
   dostaaşık

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.