İyilik insanlar arasında kesintiye uğrayabilir. Fakat iyiliği yapanla, Allah arasında hiçbir kesinti olmaz.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.


Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Ahlak Bilgisi » Din KüLtürü Ve AhLak BiLgisi


Din KüLtürü Ve AhLak BiLgisi
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

1.güzel yurdumda dua ezberletmekten başka bir işlevselliği olmayan ders. hadi madem bunu yapıyorsun anlaşılır ve faydalı şekilde yap, değil mi canım...


2.yalnızca islam' ı anlatmaya çalışan, diğer dinleri ve hatta islam' ın bile bazı mezheplerini geçiştiren, ama tek bir dini bile öğretmeyi beceremeyen, ' zorunlu' ders.


3.bazı hocaların sadece dua ezberlettiğini duymuş olsam da şimdiye kadar bana denk gelen hocaların her biri derslerinde islam dini ya da diğer dinler arasında tartışmalar açıp sınıfı tartışmaya itmiş, din ile ilgili konularda hiçbir tabuya yer vermemişlerdir.ilginç olan bir diğer özellik de bu dersin hocaları hep teknolojiyi en iyi bilen ve kullanan hocalardır, bilgisayar olayında aşmışlardır.
bu dersin bir diğer özelliği de bazı ülkemiz insanlarının bu dersin sadece islam dinini anlatmasından yakarıp zorunlu olmasını da garipsemeleridir, diğer ülkeler kendi ülkelerindeki yaygın dini zorunlu ders olarak türklere bile verip misyonerlik yaparken biz ülkemizdeki yaygın inancın ders olarak görülmesinden bile korkuyoruz misyonerlerin ekmeğine yağ sürüyoruz


4.kenan evren ve müritlerinin zorunlu hale getirdiği derstir.şekil olarak genel olarak bir dini kültür verilmesi planlanırken bir çok hatalı noktasından dolayı yararından çok zararı olan derstir.ilk olarak 4. sınıfta karşılaşmıştım bu dersle ve ilk ünite sonunda sübhaneke duası vardı ezberlenmesi için.düşüncesizliğin dik alası olan bu uygulamada sınıfta bulunması muhtemel herhangi başka bir dine mensup çocuk zerre düşünülmemiştir.bu açıdan bakıldığında dini bir ahlaktan ziyade çocuklara zorunlu islam dersi gibi verilmektedir.bir bakıma beyin yıkanmaktadır.dersin amacı bu olmayabilir ancak hocaların amacının bu yönde olması onların davranışlarından dolayı kuvvetle muhtemeldir.ve şimdi bu dersi alan müslüman olmayan bir çocuk düşündüm de yazık be.duaya göre not alınan bir ders.hatta bazı hocalar bildiğiniz duaya göre din düşmanı muamelesi bile yapmaktadır.yasin suresini ezberleyeni sınavlardan muaf tutacağını söyleyen hocalara bile rastlamıştım...

5. seçmeli olması düşünüldüğünde pek çok sorun çıkartacak olan derstir. seçmeyene "gavur" muamelesi yapılacak ve ister istemez hor görülecektir. *

aynı zamanda müslüman olarak yetişmek isteyen bir bireyin * bu din hakkındaki bilgileri yüzeysel de olsa edinmesini sağlayıcı bir ders olarak şahsen yararlı olduğuna inanıyorum.

ayrıca gayrimüslim insanlar da ailelerinin talebi üzerine bu dersten muaf bırakılıyorlar diye biliyorum.

sonuçta isteyen istediği şeye inanmakta özgür olmakla beraber * bir iki dua ezberlemek ya da hz muhammed' in neler yaptığını öğrenmekle beyin yıkanabiliyorsa o beyin zaten yıkanmak için bahane arıyordur.

hiç bir bilgiyi öğrenmekten zarar gelmez. öğrenmekle "fikir edinmek ve akıl yürütmek" yerine "aaa doğru lan! hemen itaat edeyim, nereye sürüklerlerse oraya gideyim" i anlıyorsanız beyin yıkama konusunda haklı olabilirsiniz.

6. dersin adı "din kültürü" ve "ahlak bilgisi" şeklindedir.
şimdi din kültürü nedir?
din kültürü, sadece islam dininin kültürü değildir. insanların neden bir dine ihtiyaç duyduğu, geçmişten bu yana bir tanrı arayışı ve bu arayışların sonucunda çıkan dinleri vs.. inceleyen bir kurumdur. bunun içine hz. isa ve hristiyanlık, hz. musa ve musevilik vs.de girer. bunların hepsini de yanılmıyorsam okullarda gördük. bunlar din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin, "din kültürü" kısımını oluşturur.
"ahlak bilgisi" kısmında ise islam dininin yoğunlukta olduğu ve hatta tamamını oluşturduğu söylenebilir. fakat bu çok doğaldır. islam dinindeki ahlak kuralları, toplumumuzun bağlarını oluşturan temel faktörlerden biridir. abdest almayı öğretir bu ders fakat burada işlenen temizliktir, zekat vermeyi öğretir ama buradaki yardımlaşmadır.

 

7. kalkıp bir başka dinin ahlak kurallarının bize öğretilmesi yseçmeli olası derstir.ersizdir ki bu "ahlak bilgisi"ni, "din kültürü"nden ayıran bir özelliktir.


 

8.aihm kararı doğrultusunda çeşitli düzenlemelere gidilmiş, yine de islamiyet' in sunnilik kolu üzerine kurulu ders. aleviliği hala bir şaman inancı olarak kabul eder. doğru yola ulaşılabilecek tek din olarak islamı sunar.


9.akp hükümeti sonrası kadrolu atamaları patlayan branş.matematik öğretmenliği 30 kişi alınırken,bu komik sayılar diğer öğretmenlikler için de geçerli olurken ;her okulun kadrolu bir din öğretmeni nedense bulunmakta.en çok ataması yapılan öğretmenliklerden olmakta ve şahsi gözlemim:ücretli bir din öğretmeni görmedim.

10.cocuklar etkilenmesin musluman falan olur " diye bircok kafanın kaldırılmasını istedigi ders.* su sıralar secmeli olsun tartısması vardır ki, kaldırılsın aşamasının bir önceki adımıdır. tıpkı laikligin ne demek oldugu gibi, islam ahlakının da anlamı tam olarak kavranıldığında ne kadar önemli ve gerekli bir konu oldugu anlasılacaktır.
allah kilm

(Eski Mesaj)
 allah c.c. bizi yarattı


aslıı

(Eski Mesaj)
 video ile anlatım yapasnız çok iyi olur daha iyi anlaşılır!!!

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 17.06.2008 14:12:13
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 14674 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
facebook silme
nasıl gidilir
veri kurtarma
karikatürler

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Peygamber Efendimizin MİRAC ta gördüğü İnanılmaz Olaylar

Hz. Fatıma-tüz-Zehra Hz Muhammed'in Kızı

SALAVAT I ŞERİF İN ANLAMI NEDİR?


Bugün Hiç Okunmadılar..

Sokağımı bana geri verin " avrupa

Davetiye

İslamda Sevgi

UMRE ICIN CIKTILAR‏

ÇOCUKLAR NE YAŞARSA ONU ÖĞRENIR:


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
admin , sezai_1226 , SSS46 , oguzhan1 , hasantufek , recepmemiş , canim , fatma zehra , gülhan tatlı , sarı ciyan , sadien ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

faceResimduhan suresiIckihabibullahDINkaynanakabeIKRAMDua

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   efemko
   fani
   alparslan
   H_A_R_U_N
   diyarlı21

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.