Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bir kimse, iflâs edenin yanında malını aynen bulmuş ise, bu mala o, herkesten daha ziyâde hak sâhibidir.


Sitemizi destekleyin
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Ahlak Bilgisi » AHLAK İLMİ


AHLAK İLMİ
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

         Ahlâkın konusu, insanın eylem ve davranışlarıdır. Çünkü insan, yaratıkların en seçkini olarak yaratılmış, akıl ve irade yetenekleri ile bütün canlıların en mükemmeli ve üstünü olmak niteliğini kazanmıştır. Hayvanlar da insanların yaptığı bir çok hareketleri yaparlar, fakat onlarda akıl ve irade olmadığından ahlâkları da yoktur. Bir aslan veya fil, insanın ulaşamayacağı kadar bir kuvvetle bir çok işler gördüğü halde iyilik veya kötülükten habersizdir.   


 


       Yaptığı işlerin amacını bilen, iyiyi ve kötüyü ayırt eden, hangi hareketlerin beğenileceğini ve hangilerinin ceza göreceğini seçebilen tek canlı varlık insandır. Bundan dolayıdır ki İslâm bilginleri ahlâkı, dinin ayrılmaz bir parçası saymışlardır. Bazıları dini bir ağaç, ahlâkı da onun meyveleri ve çiçekleri saymışlardır.


 


       Ahlâkın konusunu iyi anlamak için üç şey üzerinde durmak gerekir. Önce insanı, yani iyi ve kötü fiiller yapmaya gücü olan kişiyi ele almalıdır. Bir insanın hareketlerine iyi veya kötü diyebilmek için o kimsenin mutlaka akıllı ve hür bir iradeye sahip olması gerekir. İkinci olarak, iyilik ve kötülüğü yani bir işin iyi veya kötü olmasını gerektiren şeyi incelemelidir. İyi hareketler, iyi olduğu için takdire ve mükâfata layık olan ve dünya düzenine uygun düşen davranışlardır. Kötülükler ise toplumun ve dünyanın düzenine aykırı olan, suç sayılan, insanlığın gidişine zararlı olan şeylerdir. Üçüncü olarak, iyi ve kötü hareketlerin mükâfat ve cezasını, vicdanî veya kanunî sorumlulukları incelemek gerekir ki, bunlara da ahlâkın yaptırımları denilir. Başka bir deyimle, iyilik edenler sevap kazanır, dünya ve âhirette mükâfata hak kazanırlar; kötülük edenler de günah işlemiş olurlar, dünya ve ahirette cezasını görürler.


 


       Ahlâk ilmi, kitap ve sünnete ve akla dayanarak insanı en yüksek bir olgunluğa ulaştırmak için gerekli kuralları ve esasları gösterir, vicdan, görev, sorumluluk, hayır ve şer, fazilet gibi esas kavramlar hakkında gerekli bilgileri verir. Ruhun hastalıklardan korunması ve tedavisi yollarını gösterir.


 


       Bunun yanında toplumların gelişmeleriyle orantılı olarak bazı adet ve geleneklerin de zamanla değiştiği görülmektedir. Bunların değerlerini ve nedenlerini araştırmak gerekir. Bu yapılmadığı taktirde insan fikirler denizinde bocalar, yolunu şaşırır. Ahlâk bu noktalar üzerinde de insanları ve toplumları aydınlatır, yol gösterir. Ahlâk insanların kaderleriyle, saadetleriyle yakından ilgilidir. İnsanın öz yapısının ve kendisinin ilmidir. (1)


 
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 17.06.2008 14:12:13
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1665 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır

Sıkıntı anında çekilecek tesbihler..


Bugün Hiç Okunmadılar..

Allah(c.c)'ın İsimleri

Kuran Okurken ALLAH a Sığınmak

DİYEMİYORUM

BESMELE

OĞULA NASİHAT -2


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
İslam_Ğülü , ORHAN , haydar kılıç , ayetullah , akyay , TERRİ , kar , allah ı seven , sarmaşık , seray , tolgasaman , mehtapözcan , la tahsen , ranazan , melek erbil , senol77 ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

filistinilk ayetlerabdussamedmustafaticaretsaltolumsiiizacanaziat suresi

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   cemo
   mnvvr
   memetto
   selim
   kelami

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.