Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bizimle münafıklar arasında yatsı ve sabah namazlarında hazır bulunma farkı vardır. Onlar bu iki namaza muktedir olamazlar.


Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » 1 Mayıs İşçilerin mi Bayramı


1 Mayıs İşçilerin mi Bayramı
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

1 MAYISLAR KİME TATİL OLUYOR?


Bu sene de Mayısın 1. gününe doğru yaklaşılıyor. İşte tam bu sırada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan' ın, işçilerin bu günde tatil yapmaları için harekete geçtiği görülüyor.


1 mayısların tatil olup olmaması, önemli değil. 1 mayıslarda tatil yapacak işçiler önemli. Halihazırdaki yasalarda belirtilen haklar, dikkat edilirse, sadece sendikalara üye olanlar için kullanılıyor. Bir de bazı işverenlerin zoraki kayıt ettirdikleri işçiler için. Herhangi bir sendikaya üye olamayan, çok işverenlerin kanun tanımazlıklarıyla sigorta kurumuna bildirilmeyen, sigorta müfettişlerinin de yaptığı kontrollerde görülmek istenmeyen milyonlar işçi bu haklardan mahrum bırakılıyor. Hem de üzerlerinde ' Adalet' etiketi bulunan idarecilerin gözleri önünde.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan' dan şunu isterim: Çalışma Bakanı' na ' ' İşçi konfederasyonlarıyla görüşme yap' ' emrini verdiği kadar, ' ' Bütün çalışanların verilecek haklara sahip olmalarını sağla' ' emrini de vermeli.


Bu istekte bulunmamın sebebi şu: Sigortaya bildirilmemiş olan insanların haklarının çok kolay yeniyor olması.


1-SGK yasasınde işçilerin kuruma bildirimi görevi işveren bilinen kişilere verilmiş. İşçiye de bir ay içinde kuruma bildirim yapma görevi verilmişse de, işçi vatandaş işverenden işyeri numarasını alamadan kuruma gittiğinde çok zorluklarla karşılaşıyor; becerisi yoksa neticeye ulaşamıyor. Neticeye ulaşsa, bu sefer işverence işten kovuluyor..


2-İş Kanununda, işçiyle akit yapma görevi yine işveren bilinen kişilere verilmiş. Hatta, bu akdi yapmayan işverenlere ceza öngörülüyor. Ama İşçi vatandaş, akit yapmayı değil, karnını ve evindekileri doyurmayı düşündüğünden işveren kişinin insafına kalıyor. İşveren de bu durumu istismar edip işçisini sigortaya bildirmiyor.


Bazı işveren bilinen kişilerin de hakkını ben yamiyeyim: İşveren görünen çok kişinin bu konuyu da bilmediğini sanıyorum.


Belirtilen iki yasa çerçevesine itilmiş milyonlarca işçiye, 1 mayıs tatil olsa ne, tatil olmasa ne?..


Eğer düşünelen hak işçilere ise, emek verip çalışanların hepsi işçidir. Yok eğer düşünülen, birilerinin saltanatının ayakta kalması ise... Ülke insanları arasında böyle bir uçurum oluştuğundan dolayı, yazık!


Madem ki, böyle bir niyet var... madem ki bunun için yasa çıkarılması düşünülüyor... Öyleyse, 1 Mayıs' ta tatil yapma hakkı, Türkiye' deki bütün işçilere uygulansın.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan' ın, Çalışma Bakanı' na, bu emri de vermesi dileğiyle... (09.04.2009)


* * *


ÇALIŞMA BAKANI' NA İNANAMIYORUM!


Bu sabah (9 Nisan), Sentezhaber' de 1 mayıs günlerinin tatil olacağıyla ilgil haberi okuduğumda bir yorum yazmış, ' ' 1 mayıslar kime tatil oluyor' ' diye sormuştum. Acaba Çalışma Bakanı olan zat, benim bu yorumumu mu gördü, yoksa, internetin diğer sitelerinde, benim gibi bu soruyu soranlar mı oldu?


Bilmiyorum.


Az evvel İyibilgi sitesinde ' 1 Mayıs bayramı kimlere tatil olacak' başlıklı haberi okudum. Haber, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik' in mesajını sunuyor, 1 Mayıs' ın kimlere tatil olacağıyla ilgili onun ağzından bilgi veriyordu.


Çalışma Bakanı Çelik, Başbakan' dan aldığı talimat doğrultusunda hareket ettiğini, 1 Mayısın tatilinin geniş kapsamlı olacağını ve tüm çalışanları içine alacağını söylüyor. Bunun için yapılması gereken, tatil yapılması ile ilgili yasaya, ' ' 1 Mayıs' ' ibaresinın de konulmasından ibaretmiş!


Ben, Sentezhaber' de bununla ilgi habere yaptığım yorumumda neye dikkat çekmiştim?


Milyonlarca çalışanın sigortaya bildirilmediği için işçi sayılmadığını, bu şekilde işçilerin bir çok hakkının yendiği gibi, o milyonlarca işçiye tatil yaptırılmayacağını...


Bakan Çelik bununla ilgili ne yapacağını söylemiyor. Tatil yapma yasasına göre, tatil yapması gereken işçilerin şu bulunduğumuz zamanda tatil yapamadıklarından galiba haberi yok! Besbelli ki o işçilerin hakettikleri yıllık izinlerini bile kullandırılmadığı bilmiyor!!!


Bu yorumumla yine sorayım: 1 mayıslar kime, kimlere tatil olacak?


Eğer her yılın 1 mayıs günleri çalışanlar için tatil olacaksa, yalnız sendikaya üye olmuşlara değil, Türkiye' nin bütün çalışanlarına tatil olmalıdır.


Tabiki gaye, saltanat meraklılarını değil Hakk' ı gözetmek ise.


* * *


VE 1 MAYISLAR TATİL OLDU!


Ama anlamsız ad verildi.


Senenin 1 mayıs günlerinin tatil yapılması kesinleşmiş. Adı, Emek ve Dayanışma Günü konmuş.


Bu adla anılan kanun mizah konusu olur.


Gün ' emek' günü ise o gün insanlar emek sarfetmeye, çalışmaya çağırılıyor demektir. O zaman niye tatil yapılıyor ki?


O günün dayanışma günü olması ise, kişiyi kafasını kaşıyıp düşündürtür. Demek ki çalışanlar çalışırlarken dayanaşamıyorlar, o gün geldiğinde tatil yapıp dayanışacaklar! Ya hu, bu çalışanlar köle mi? Çalışırlarken sağlarıyla sollarıyla irtibatları olmayacak mı? Yedi buçuk saatin bitiminde birbirleriyle buluşamayacaklar mı?


1 Mayıs günlerine ' ' Emek ve Dayanışma' ' adını verenler, çalışan insanların yılın bütün günlerinde birbirleriyle yardımlaşmasını, desdekleşmesini istemiyorlar mı? Yoksa, 1 mayıs günlerindeki dayanışma başka gayeye mi matuf.


Tatil yapılan 1 mayıs günleri için şöyle bir ad tercih edilebilirdi: Ülkesine Emek Verenlerin Bayramı. Yahut, Çalışanların Bayramı.


Çıkarılan bir kanuna düzgün ad vermek zor mu acaba?


 


İbrahim Faik Bayav


(23.04.2009 12:40)


http://www.aktifkalem.com/yazidetay.php?id=3419&yazar=ibrahim-faik-bayav&yazi=1-mayis-iscilerin-mi-bayrami
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 29.07.2010 21:26:02
Yazıyı Ekleyen : ŞAKİROĞLU
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1124 kez okundu.
ŞAKİROĞLU bugüne kadar toplam 26 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

umre ve cuma namazı

şehid


Bugün Hiç Okunmadılar..

BILIYOR MUSUN SEN KIMSIN?

Ne mutlu ona!

MÜSLÜMAN OLMAK

ARİF NİHAT ASYA HAYATI

iyiler yatarsa, kötüler hakim olur


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yılmaz , eylül 13 , nur , nur1 , taekwondocu_1580 , HATICE BACIM , ıboo , cankan , deda , YILMAZ42 , engin , phenomenon , 3562765831 , SAHADET_61 , duygusal , yağız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

annemeelif be te seKIRMIZISÜT KARDEŞLİĞİkaplantealatekasurervakış olduHZ.HATICE

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   chemistry
   mbozdogan
   king611967
   ubeydmehmet
   cem

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.