Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Kim günah işleyip de tövbe eden kimseyi, işlediği o günahtan dolayı kınarsa, kendisi o günahı işlemeden ölmez


Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » 11 AY ORUÇ TERBİYESİ


11 AY ORUÇ TERBİYESİ
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Oruç, Bakara Suresi 183. ayetle tüm insanlık için İslamiyet öncesinden beri geçerliliğini koruyan Allah’ın(c.c.) bir emridir: “Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır.” Ayette de açıkça belirtildiği üzere oruçla korunmamız umulmaktadır. Peki acaba bu korunmaktan kasıt ne olabilir. İlk bakışta bu Allah’ın oruç tutanların günahlarını affetmesi olarak yorumlanabilir. Yüce Allah (c.c.) Ahzâb Suresi 35. ayette oruç tutanlar için Allah (c.c.) tarafından bir affediş ve büyük bir ödül hazırlandığı bildirilmiştir. Ancak daha derin düşünüldüğünde orucun insan hayatına etkilerinin sadece Allah’ın günahlarımızı affetmesi ile sınırlı olmadığı görülür. Zira oruç nefsimizi terbiye etmemiz ve korunmamız adına bizler için çokça önemlidir. İnsanların bir gün boyunca birçok imkandan mahrum kalmasını gerektiren ve bu sayede o şartlarda yaşayan insanların daha iyi anlaşılmasını ve sosyal empati kurulmasını sağlayan bir ibadettir. Kur’an birçok ayetinde insana yoksullara ve muhtaçlara yardım etmeyi, Allah’ın verdiği rızıklardan gizli ve açık olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını emreder. (İbrâhim Suresi, 31.ayet) Bir müslümanın bu emri yerine getirebilmesi için öncelikli olarak muhtaç insanların ne yaşadığını, ne hissettiğini anlaması gerekmektedir. Bunu anlamasının yolu da orucu tutmaktan ve onu layıkıyla yaşamaktan geçmektedir.
Kur’an’da oruçla ilgili ayetlere baktığımızda Ramazan ayında tutulan ve farz olan orucun dışında Rabbimizin bizden tutmamızı istediği ve tavsiye ettiği oruçlar çoğunlukla kefaret niteliğindedir.
-Ramazanda tutulamayan oruçlar için tutulan oruç
-Hacca gönderilen kurban için tıraş olmamayı engelleyici durumda tutulan oruç
-Yanlışlıkla bir müminin ölümüne sebep olan kişinin tuttuğu oruç
-Kasıtlı edilen yeminleri bozan kişilerin yoksul doyuracak durumları olmadığı vakitlerde tutulan oruç
-İhramlı hayvanı öldüren ve Kâbe’ye ulaşacak dengi bir hayvanı gönderecek kişinin bu işi yapacak durumu olmaması halinde yoksul doyurması veya tutması gereken oruç
-Karısını zıhar (kendisine haram) kılan kişinin bu işten vazgeçmesi ile ilgili tutması gereken oruç
Gördüğümüz gibi Yüce Rabbimiz tuttuğumuz oruçlarda hep bağışlanmamızı ve nefsimizi terbiye etmemizi korunmamızı istemiştir.Belki de biz kullarına en büyük lütuflarından biridir oruç. Bizim aç ve susuz kalmamızın yüce Allah’a (c.c.) bir faydası olmadığını zaten hepimiz biliyoruzdur. Orucu bir zahmet olarak değil bir arınma,yenilenme,yüce Allah(c.c.) tarafından bağışlanmayı dilemek ve bunun için kefaret ödemek olarak görmek gerekir ki belkide bu yapılan hatanın farkındalığı ve dilenen özrün samimiyetidir. Müslüman olduğunu söyleyen bizlerin bunca hatalarımız varken affedilmeyi dilemek adına tuttuğumuz oruç Allah' a gidilen bir yoldur. Peygamber efendimizin(s.a.v.) öyle zamanları olurmuş ki çevresindekiler O’nun bir daha hiçbir günü oruçsuz geçirmeyeceğini sanırlarmış. Bununla beraber yine öyle günleri olurmuş ki O’nun bir daha oruç tutmayacağını düşünürlermiş. Peygamberimiz(s.a.v.) sadece farz olan oruçları tutmamıştır çünkü o yüce Allah' a karşı gerçekten samimiydi. Bizler bu oruçlara veya bunun gibi ibadetlere nafile diyoruz (ki bizce yanlış bir tabirdir) Gerçekte olan ise farz olmayan orucu tutmak sadece Allah’a(c.c.) karşı olan samimiyetimizi gösterir ve sadece Allah' ın bu işten hoşnut olması umulur.
Farz olan orucun tutulduğu Ramazan ayı boyunca insanın manevi duygu yoğunluğu hızlı biçimde artmakta ve hatta patlama halinde ortaya çıkmaktadır. En büyük yardım kampanyaları, en kalabalık namaz ibadetleri en huzurlu aile saadetleri genellikle Ramazan ayında yaşanmaktadır. Ancak Ramazan ayının bitmesiyle sanki sihirli bir değnek dokunmuşçasına hayat bir anda eskiye döner ve herkes hayatına Ramazan öncesinde kaldığı yerden devam eder. İşin acı tarafı da bunun normal olmadığının genellikle farkına varamaz. Halbuki bir ay boyunca her gün oruç tutmasının onda oluşturduğu manevi hazzı ve edindiği güzel alışkanlıkları 11 ay sürdürebilmektir mesele. Ramazan ayı boyunca insanlara gösterdiği hoşgörüyü 11 ay daha göstermektir. Yine bu ay içerisinde destek verdiği sosyal yardımları yine 11 ay sürdürebilmektir orucu layıkıyla yaşamak. Oruç tutup bir iftar sofrasına 100 TL gibi 10 yoksulun karnını doyuracağı paralar vermek yerine yoksul doyurmaktır.

Özetle sadece Ramazan’da değil Allah’tan bağışlanma dilemeyi istediğimiz her zaman oruç tutmalıyız. Yüce Allah(c.c.) oruçlarımızın ve manevi etkilerinin daimi olmasını orucun getirdiği kusursuz terbiyeyi 11 ay boyunca sürdürmeyi bizlere nasip etsin…

Erman GÜÇDEMİR – Çağdaş YAVAŞ

https://www.facebook.com/Her.Gun.5.Ayet
https://twitter.com/Her_Gun_5_AyetCevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 16.01.2015 23:16:56
Yazıyı Ekleyen : cagdasyavas
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 6187 kez okundu.
cagdasyavas bugüne kadar toplam 4 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

NEFSİ TERBİYE ETME YOLLARI

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

umre ve cuma namazı


Bugün Hiç Okunmadılar..

NAMAZLA İLGİLİ ÇOK GÜZEL YAZILAR

Dirilerden Değil Ölülerden Para Kazanıyor.

Şehid Ve Şehadet

Fatiha'nın yedi kapısı

Nefs


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yılmaz , eylül 13 , nur , nur1 , taekwondocu_1580 , HATICE BACIM , ıboo , cankan , deda , YILMAZ42 , engin , phenomenon , 3562765831 , SAHADET_61 , duygusal , yağız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

müsafehaikbaltevratbendim efendimyaradansomuncu baba571mescid-i nebihaşrAŞURE

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   demirkan
   mrv
   Meryem İslam
   şehadet yıldızı
   rabia44

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.